3. edycja Operacji Czysta Rzeka za nami!

3. edycja Operacji Czysta Rzeka za nami!

Ponad 210 ton odpadów, prawie 14 tysięcy worków śmieci dzięki zaangażowaniu ponad 4800 wolontariuszy w całej Polsce – takie są efekty tegorocznej edycji Operacji Czysta Rzeka. Dziękujemy, że byliście z nami!

Na zakończenie tej edycji i w ramach podziękowania dla wolontariuszy zorganizowaliśmy 2 koncerty. Wystąpiła grupa Haydamaky i projekt Sviatyj, który towarzyszył nam w najmniejszych koncertach dla rzeki podczas spotkań wakacyjnych.zed koncertami podsumowaliśmy nasze tegoroczne działania.

Liczby dotyczące edycji wiosennej już wielokrotnie podawaliśmy, więc podzielimy się z Wami jeszcze tym, co robiliśmy w wakacje. To była pierwsza edycja letnia w historii naszej akcji. Postanowiliśmy posprzątać 30 rzek i nam się to udało. I choć to nie były ogromne akcje w porównaniu z tymi wiosennymi, to jednak te odcinki rzek, na których spływaliśmy zostały uwolnione od 1,5 tony śmieci. Pomagało nam w tym czasie ponad 30 wolontariuszy. Niemal we wszystkich akcjach wzięła udział i przygotowywała dla nas dokumentację fotograficzną i wideo Irina Szepielewicz. W Wielkopolsce wsparła nas ekipa sołtysa Orzechowa, a na Dolnym Śląsku Dominik Dobrowolski z Cycling Recycling.

W tej masie śmieci znalazły się takie spektakularne znaleziska jak: rower, opiekacz, grille, opony samochodowe, klapki (!)

Odwiedziliśmy też 4 festiwale:

  • Festiwal Folkowisko w Gorajcu
  • Festiwal Języka Polskiego w Szczebrzeszynie
  • Festiwal Patrząc na Wschód w Budzie Ruskiej
  • Festiwal Cieszfanów w Cieszanowie

Edukacyjnie byliśmy też na największym spływie „500 kajaków” i na Triathlonie Kraina Bugu.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie. Przyroda jest lżejsza o ponad 210 ton śmieci. Nie zatrzymujemy się, działamy dalej. Wiosną znów wyjdziemy posprzątać. Pamiętajmy jednak, że od bycia odpowiedzialnym i nie śmiecenia nie ma przerwy, nie śmiecimy na łonie natury i segregujemy odpady!

Do zobaczenia nad rzeką!