Byliśmy na Mazurach i Suwalszczyźnie

Byliśmy na Mazurach i Suwalszczyźnie

Tym razem odwiedziliśmy Mazury i Suwalszczyznę. Piękna pogoda dopisywała nam przez cały weekend. I nie tylko my pływaliśmy po rzekach.

W piątek (13.08) na Krutyni popłynęliśmy na odcinku Krutyń – Rosocha. Mijaliśmy tabuny turystów: rodziny z dziećmi, ale też ekipy z procentami na pokładzie. I niestety to martwi nas najbardziej, bo pozostałości po takich imprezach lądują właśnie w rzekach. Zebraliśmy więc 3 pełne worki śmieci, głównie puszek oraz butelek plastikowych i szklanych. Choć w porównaniu z innymi spływami Krytunia wydała nam się czysta, to jednak sporo odpadów pozostawiliśmy na dnie. Nie byliśmy w stanie wyłowić zalegających tam puszek, butelek wypełnionych wodą, często już mocno zamulonych.

W sobotę (14.08) dotarliśmy nad Czarną Hańczę. Ruszyliśmy spod mostu przy Czerwonym Folwarku i dopłynęliśmy na Festiwal Patrząc na Wschód w Budzie Ruskiej, gdzie najmłodsi po okiem rodziców uprzątnęli teren wokół festiwalu. Pływaliśmy także z turystami, ale już na znacznie mniejszą skalę niż w podczas spływu Krutynią. Zebraliśmy tylko pół worka śmieci i oponę. Było naprawdę w porządku na tej rzece.

W niedzielę (15.08) pływaliśmy po Rospudzie. Pokonaliśmy odcinek Stanica Wodna Małe Raczki – Uroczysko Święte Miejsce nad Rospudą – ekipa 5-osobowa na 3 canoe. I znów tylko pół worka śmieci. Brawa dla turystów i mieszkańców za utrzymywanie rzeki w czystości.

A za tydzień (20-22.08) jesteśmy na Mazowszu: na Wiśle, Pilicy i Świdrze oraz na festiwalu Cieszfanów! W sobotę (21.08) organizujemy tam akcję sprzątania w plenerze. Szczegóły wkrótce.

Do zobaczenia!