Nie śmieć w majówkę! - apel

Nie śmieć w majówkę! - apel

Majówka to czas, który chętnie spędzamy na łonie natury. Zadbajmy o to, aby odpady wygenerowane podczas pikników, spacerów czy wycieczek rowerowych, trafiły do śmietników. Jeśli nie będzie takiej możliwości zabierzmy je ze sobą do domu, a tam posegregujmy. Zachęcamy też, aby na majówkowe wypady zabrać ze sobą pusty worek na śmieci i przy okazji posprzątać. Do 8 maja w ramach Operacji Czysta Rzeka odbędzie się jeszcze 117 zorganizowanych akcji sprzątania. 30 kwietnia to ostatni dzwonek na dołączenie do grona chętnych lub przygotowanie lokalnej operacji.

 

Do tej pory odbyło się ponad 270 akcji, w ramach których zebrano ponad 78 tony śmieci, ale raporty wciąż spływają do organizatorów. Największe zbieranie śmieci odbyło się w związku z Dniem Ziemi, który przypadał 22 kwietnia. W całej Polsce prawie 2500 osób wzięło udział w 178 akcjach.

 

Przedłużamy świętowanie Dnia Ziemi z Operacją Rzeka do 8 maja. Bierzemy odpady w swoje ręce, bo każdego z nas stać na taki gest. Pamiętajmy też, że jak pojawimy się nad rzeką, jeziorem czy w lesie, to nie pozostawiajmy po sobie śladu w postaci śmieci. Niestety puste butelki i opakowania po jedzeniu to najczęstszy widok po biesiadowaniu na łonie natury. Majówka sprzyja częstszemu przebywaniu w plenerze, dlatego tak ważne jest, aby uczulić społeczeństwo, by podeszło odpowiedzialnie do relaksu i rozrywki na powietrzu.


Ostatni dzwonek na zgłoszenia


Rejestracja sztabów wystartowała 25 marca i już tradycyjnie odbywa się drogą elektroniczną na stronie internetowej akcji www.operacjarzeka.pl. Do tej pory w systemie zarejestrowano niespełna 7 000 uczestników i ponad 400 akcji.

Lokalne akcje sprzątania potrwają do 8 maja. Sztaby i akcje można zgłaszać jeszcze do 30 kwietnia. W tym samym terminie  mogą się rejestrować także uczestnicy.

Pamiętajcie, że od nieśmiecenia nie ma wakacji, więc nie śmiecimy przez cały rok.

Spotkajmy się nad rzeką 7 maja w Orzechowie nad Wartą! Szczegóły wydarzenia tutaj.