Nowe wytyczne związane z obostrzeniami COVID-19

Nowe wytyczne związane z obostrzeniami COVID-19

W związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń związanych z epidemią COVID-19, które zostały ogłoszone 17 marca 2021 r., a będą obowiązywały od najbliższej soboty (20 marca) informujemy, że podjęliśmy decyzję o kontynuacji akcji Operacji Czysta Rzeka 2021. Oznacza to jednak zmiany w dotychczasowej formule akcji dotyczące ograniczenia liczby wolontariuszy w akcjach lokalnych do 20 osób oraz surowego przestrzegania zaleceń sanitarnych.

Szefowie sztabów, w których liczba wolontariuszy zgłoszonych do akcji lokalnych, została przekroczona, będą zobligowani do podziału akcji na mniejsze, zaś system rejestracji wolontariuszy zostanie przeprogramowany od 19 marca tak, aby do sztabu nie mogło zapisać się więcej niż 20 wolontariuszy.

W praktyce będzie to działać tak, że system rejestracji automatycznie będzie zamykał nabór do akcji w momencie uzyskania limitu 20 osób. Aby sprostać wymogom w tej sytuacji w przypadku, kiedy już mamy zarejestrowanych wolontariuszy w liczbie przekraczającej 20, zalecany jest podział osób, biorących udział w akcji do maksymalnie 20 w jednej grupie oraz czasowe rozplanowanie akcji tak, aby grupy sprzątające nie miały ze sobą styczności, np. akcja trwa w godz. 10-12 dla jednej grupy i w godz. 12-14 dla kolejnej. Ew. sugerujemy działanie w oddzielnych grupach, które rozpoczynają akcje w odstępach czasowych i nie spotykają się ze sobą w trakcie (podział miejsca sprzątania na strefy), np. 10-12 i 11-13.

W przypadku zaleceń sanitarnych, jeśli szefowie sztabów będą mieć taką możliwość to prosimy o:
– zapewnienie wolontariuszom możliwość umycia/dezynfekcji rąk;
– zwracanie uwagi, aby wolontariusze używali maseczek zasłaniających usta i nos.
– zwracanie uwagę na utrzymywanie dystansu społecznego, zwłaszcza w momencie wydawania pakietów wolontariusza i zakończenia akcji lokalnej.

Akcje lokalne odbywają się zgodnie z harmonogramem od 22 marca do 17 kwietnia, ale z nowymi limitami.

W przypadku wprowadzenia nowych wytycznych będziemy informować na bieżąco o naszych decyzjach.

START AKCJI W ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Akcje sprzątania rzek i okolic w ramach Operacja Rzeka 2021 ruszą 22 marca, w dniu kiedy przypada Światowy Dzień Wody. Tego dnia Sztab Główny organizuje porządkowy spływ rzeką Bug na odcinku Drohiczyn – Gródek nad Bugiem.

Startujemy o godz. 10.00 z plaży w Drohiczynie i kończymy po 4-5 godzinach w Gródku. Można do nas dołączyć – trzeba mieć jednak swój sprzęt pływający. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt ze Sztabem Głównym pod adresem mailowym: rzeka@operacjarze.pl.

ZASADY REJESTRACJI

Jeśli chcesz dołączyć do naszej akcji, wciąż możesz to zrobić. Jak?

  • Zarejestruj sztab na naszej stronie internetowej w terminie do 6 kwietnia i zatroszcz się o wolontariuszy. Otrzymasz od nas plakaty promujące akcję, a tuż przed akcją pakiety dla swojej ekipy – koszulki, rękawice i worki na śmieci.
  • Zarejestruj się jako wolontariusz do 10 kwietnia, dopisując się do już istniejących, czyli zweryfikowanych sztabów na naszej stronie. Możesz się także zgłosić do szefa sztabu, który ma bezpośrednią możliwość dopisania osób (max 20) w panelu szefa sztabu (online).

Aktualnie mamy zarejestrowanych ponad 100 sztabów i ponad 1000 wolontariuszy! Rośniemy w siłę, co nas bardzo cieszy 🙂

Do zobaczenia nad rzeką!