Operacja Rzeka na Dzień Ziemi

Operacja Rzeka na Dzień Ziemi

Przyroda otrzymała od nas prezent na święto Dnia Ziemi. Uwolniliśmy tereny zielone co najmniej z ponad 143 tony śmieci, które zebraliśmy w ramach 3. edycji Operacji Czysta Rzeka. Oznacza to, że ponad 9,5 tysiąca worków z różnego rodzaju odpadami trafiło do miejsc utylizacji, ale są to dane jedynie z ponad 50% akcji, na pełny raport musimy jeszcze poczekać.

To Wy sprawiacie, że nasza akcja ma charakter największej skoordynowanej społecznej akcji sprzątania rzek i okolic. Liczby wolontariuszy – ponad 4600, akcji – prawie 350, 14 województw, mówią same za siebie. Bardzo Wam za to, że nie pozostajecie obojętni wobec otaczającej nas przyrody! Sprawiliśmy piękny prezent Matce Ziemi 🙂

Najliczniej odpowiedzieliście na apel do sprzątania na Mazowszu. W tym regionie 1215 wolontariuszy wzięło udział w 104 akcjach. O drugie miejsce dzielnie powalczyło województwo lubelskie – 1093 wolontariuszy uczestniczyło w 78 akcjach, a na trzecim znalazło się Podlasie z 408 wolontariuszami i 23 akcjami.

Cieszy nas tak duży odzew i społeczne zaangażowanie w naszą akcję. Rekordowe liczby nie przynoszą jednak pełnej satysfakcji, bo smucą nas jednocześnie. Jesteśmy zadowoleni, bo wykonaliśmy wielką pracę na łonie natury i dla natury, a smucą, bo śmieci jest wciąż tak dużo. Dlatego zależy nam na tym, aby zaangażowanie w troskę o przyrodę stało się codziennym nawykiem. Trzecia edycja Operacji Czysta Rzeka już za nami, ale zachęcamy, aby o czystość naszego otoczenia dbać dla nas samych i dla przyszłych pokoleń.

Czekamy jeszcze na raporty z połowy akcji. Pełne podsumowanie ze sprzątania w ramach trzeciej edycji Operacji Czysta Rzeka przedstawimy po majówce. Latem z kolei planujemy znów przypomnieć o ekologicznych postawach.