Polska bez śmieci! Operacja Rzeka w filmie edukacyjnym

Polska bez śmieci! Operacja Rzeka w filmie edukacyjnym

Blisko 17 miliardów opakowań na napoje zużywamy rocznie. Tylko niewiele z nich poddawana jest recyklingowi, reszta trafia do lasu, rzeki, Bałtyku. W Operacji Czysta Rzeka sprzątamy je, ale jak rozwiązać ten problem na większą skalę? O tym w filmie Dominika Dobrowolskiego.

Troska o czyste środowisko, lasy, rzeki, jeziora, Bałtyk łączy wielu ludzi w Polsce. W filmie nasz przyjaciel z kajaka z letniej edycji – Dominik Dobrowolski z „Cycling Recycling” spotyka się z przedstawicielami różnych inicjatyw w Polsce, których boli widok zaśmieconej przyrody, stąd ich działania. Daniel Parol z Operacji Czysta Rzeka jest jednym z rozmówców. Słyszymy też głos ekologów Julii Rokickiej i Anny Pieniądz, Natalii Muszyńskiej i Michała Gucia, leśnika Juranda Irlika z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Joanny Kądziołki z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, Agnieszki Kuglasz-Siodłak i Pawła Siodłaka ze Stowarzyszenia „Czysty Wałbrzych” oraz Przemka Przybylskiego, współorganizatora akcji „Górska Odyseja”.

Opakowania po napojach bolączką naszych czasów

Z filmu dowiadujemy się, że każdy z nas korzysta średnio z 450 opakowań w roku. Część z nich niestety nie zostaje poddana segregacji, nigdy nie ląduje w śmietniku ani na wysypiskach, ale za to zajmuje coraz więcej przestrzeni na łonie natury. Z tego powodu mówimy o zanieczyszczonych rzekach, Bałtyku, lasach. 80% zanieczyszczeń z polskich rzek spływa do morza. To dlatego tam borykamy się z problemem braku ryb. Tylko 10% polskich rzek jest w stanie dobrym i bardzo dobrym (dane PGW Wody Polskie). Nie możemy pozostać obojętni wobec zalewu opakowań, wynikającego z ich codziennego użycia. Działamy i sprzątamy, ale tylko systemowe rozwiązanie umożliwi zmniejszenie, a może nawet pozbycie się problemu nadmiaru opakowań szklanych, plastikowych czy aluminiowych w przyrodzie.

Popieramy system kaucyjny 

W Operacji Czysta Rzeka wspieramy ideę kaucji zwrotnej na opakowania jednorazowe. Opakowania po napojach, butelki i puszki powinni być ujęte jako rozwiązanie systemowe, które umożliwia oddanie/zwrócenie ich przez konsumenta, a następnie poddanie ich recyklingowi i powrót do obiegu jedynie w taki sposób.

A jaki jest Wasz pomysł na ograniczenie zaśmiecenia Polski?

Cieszymy się, że możemy na Was liczyć przy wiosennych akcjach sprzątania. Czy już planujecie przyłączenie się do nas w roku 2022? Przypominamy o naszej aplikacji dostępnej w Google Play i AppStore. Zaznaczajcie miejsca, które wymagają posprzątania.

Poniżej cały film z przebitkami z wiosennej edycji Operacji Czysta Rzeka 2021 i wypowiedź Daniela Parola w 5 minucie filmu (5’13”).

 

Do zobaczenia nad rzeką!