Ponad 4000 uczestników i ponad 300 akcji

Ponad 4000 uczestników i ponad 300 akcji

Do 18 kwietnia można jeszcze zakładać sztaby i organizować akcje sprzątania śmieci w całej Polsce, a do 22 kwietnia mogą zgłaszać się do nich uczestnicy. W tym roku można zakładać akcje otwarte oraz prywatne, ograniczone do grona rodzinnego lub znajomych, a także akcje specjalne dla szkół i przedszkoli. Nie jest konieczne robienie porządków nad rzeką, ważne jest, aby oczyścić miejsca na łonie natury w najbliższej okolicy, która jest nam bliska. Do tej pory odbyło się kilkadziesiąt akcji, w ramach których udało się odciążyć przyrodę z ponad 12 ton śmieci. Najwięcej wydarzeń jednak wciąż przed nami. Będą odbywać się z okazji Dnia Ziemi przez cały weekend 22-24 kwietnia aż do 1 maja.

 

Ruszyliśmy po raz czwarty po koniec marca. Od tej pory odbyło się ponad 40 akcji, w ramach których zebrano ponad 12 ton śmieci. Jednak największe zbieranie śmieci zaplanowaliśmy w związku z Dniem Ziemi, który przypada 22 kwietnia.

Z tej okazji odbędzie się najwięcej akcji sprzątania. W całej Polsce prawie 2500 osób weźmie udział w 178 akcjach. W ten sposób chcemy docenić walory przyrody wokół nas i podziękować Matce Ziemi, odciążając ją od zalegających śmieci. Weźmy odpady w swoje ręce, każdego z nas stać na taki gest!

Akcje sztabu głównego


W IV edycji sztab główny odwiedza miejsca związane z Operacją Czysta Rzeka. Inauguracja akcji odbyła się 2 kwietnia w Cieszanowie przy granicy z Ukrainą oraz 9 kwietnia w Mielniku nieopodal granicy z Białorusią. Z okazji Dnia Ziemi 22 kwietnia sztab główny wyruszy do Wyszkowa-Rybienka Leśnego, miejscowości nad Bugiem w województwie mazowieckim, która od początku aktywnie włącza się w inicjatywę. I tak jest również w tej edycji.

Tego dnia ponad 300 uczniów i przedszkolaków weźmie udział w sprzątaniu terenu wokół szkoły, okolicznych lasów i nad rzeką Bug. Dzięki wsparciu nadleśnictwa Drewnica na terenie placówki dzieci posadzą także kilkaset sadzonek sosny.

Z kolei w sobotę (23 kwietnia) odbędzie się otwarte sprzątanie z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic.

Start akcji zaplanowany jest na Placu Gwiaździstym w Wyszkowie o godz. 12:30. Uczestnicy sprzątania zostaną podzieleni na 11 grup roboczych rozlokowanych wzdłuż rzeki Bug.  Akcja potrwa do ok. godz. 15:00.

Po trudach sprzątania zapraszamy wszystkich wolontariuszy do naszej bazy na Placu Gwiaździstym. Będzie tam można posilić się, odpocząć przy ognisku czy na wale przy rybienkowskich stawach. Uczestników, którzy wybiorą odpoczynek w pieleszach domowych zapraszamy na godzinę 17:00. Wtedy zaplanowaliśmy finałowe wydarzenie ze sztabem głównym Operacji Czysta Rzeka. Nie zabraknie danych liczbowych dotyczących naszej akcji, poznamy także plany na przyszłość Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic. Atrakcją wieczoru będzie występ zespołu Własny Port z repertuarem utworów żeglarskich.

Rejestracja sztabów, akcji, uczestników

25 marca wystartowaliśmy z rejestracją już tradycyjnie drogą elektroniczną.

Lokalne akcje sprzątania w plenerze potrwają do 1 maja. Sztaby i akcje możecie zgłaszać jeszcze do 18 kwietnia, natomiast jako uczestnicy do wybranych akcji możecie się dopisywać do 22 kwietnia.

Po rejestracji wszyscy worki i rękawice do zbiórki odpadów. Szefom sztabów udostępnimy także materiały i narzędzia umożliwiające promocję Operacji Czysta Rzeka na swoim obszarze działania. Przypominamy, że uczestnikiem akcji może być osoba, która ukończyła 18 lat, natomiast osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w sprzątaniu wyłącznie pod opieką i odpowiedzialnością rodziców lub dorosłych opiekunów. Nowym elementem tegorocznej edycji są akcje specjalne organizowane przez szkoły i przedszkola. W tym wariancie to nauczyciel rejestruje swój sztab specjalny i podaje liczbę uczniów - uczestników swojej akcji, których bierze pod swoją opiekę.

Oznacz i posprzątaj dzikie wysypiska

W tym roku dajemy Wam do dyspozycji także interaktywne narzędzie, które służy do zaznaczania dzikich wysypisk śmieci, miejsc przy rzekach i terenów wokół nich, które wymagają posprzątania. Smartfonowa aplikacja „Operacja Czysta Rzeka” jest bezpłatna i bardzo intuicyjna, a więc łatwa do zastosowania w plenerze.  Aplikację można pobrać w sklepach Google Play i AppStore. Akcja Aplikacja, czyli usuwanie czerwonych pinezek (zaśmieconych miejsc) odbyła się 8-10 kwietnia. Zlikwidowaliśmy wówczas kilkanaście dzikich wysypisk.

To z kim widzimy się nad rzeką?