Ruszamy po raz czwarty!

Ruszamy po raz czwarty!

Nadeszła wiosna. Coraz częściej przebywamy na świeżym powietrzu, na zewnątrz cieplej, wokół robi się zielono, a przyroda kusi swoim zapachami i odgłosami. Nic jednak przyjemnego w wypoczywaniu wśród wszechobecnych śmieci, a niestety o taki widok najłatwiej wczesną wiosną. Jeśli nie godzisz się na taki wygląd Twojego otoczenia, jeśli cenisz przyrodę i chcesz mieć wokół siebie czystą zieleń, jeśli zależy Ci na tym, aby inni mieli szansę cieszenia się urokami natury w przyszłości, weź udział w Operacji Czysta Rzeka, która właśnie startuje. Poczuj, że możesz mieć wpływ na nasze środowisko. Zorganizuj sztab lokalny, wybierz miejsce do posprzątania lub zgłoś się do akcji jako uczestnik. Do tegorocznej edycji mogą zgłaszać się także przedszkola i szkoły!


Jesteśmy największą skoordynowaną akcją społecznego sprzątania rzek w Polsce. Pod hasłem „Operacja Czysta Rzeka” ruszamy już po raz czwarty. Dla przypomnienia - w 2019 roku zorganizowaliśmy pierwszą edycję, w której ponad 2000 wolontariuszy z całej Polski zebrało prawie 55 ton śmieci. Rok później posprzątaliśmy jedynie w marcu ze względu na pandemię. Przekształciliśmy się wówczas w akcję Operacja Rzeka dla Szpitali, w ramach której wsparliśmy lokalne ośrodki medyczne.


W ubiegłym roku nasza inicjatywa znacznie poszerzyła horyzonty – dzięki Waszemu ogromnemu zaangażowaniu, ponad 4800 par rąk zebrało łącznie prawie 14 tysięcy worków śmieci, czyli ponad 210 ton odpadów w ponad 350 akcjach w całej Polsce. Odbyła się wtedy także pierwsza edycja letnia, w ramach której uprzątnęliśmy 30 polskich rzek.


Tegoroczna edycja startuje z opóźnieniem ze względu na sytuację w Ukrainie, jednak mamy nadzieję, że mimo zaangażowania w pomoc naszym sąsiadom, Wasz entuzjazm do sprzątania na łonie natury nie zanikł. Spodziewamy są co najmniej takiej mobilizacji w celu zbierania śmieci, jak w roku ubiegłym.


Obudź się na wiosnę


Nasza inicjatywa ma charakter ogólnopolski, a akcje odbywają się wczesną wiosną, bo właśnie wtedy przyroda budzi się do życia i można zaobserwować ogromne pokłady śmieci, które zalegają w zaroślach, zagajnikach i na polanach przylegających do koryt rzek.


„Nie mogliśmy na to bezczynnie patrzeć, więc postanowiliśmy działać. Zorganizowaliśmy akcję, której celem jest pozbycie się efektów bezmyślności człowieka - śmieci. Butelek, puszek, opon, kartonów, sprzętu AGD... Zwróciliśmy się z prośbą o pomoc do wszystkich ludzi dobrej woli, po raz pierwszy ogłaszając akcję tylko na Facebooku. Odzew zaskoczył nas bardzo pozytywnie. Nawet w najbardziej optymistycznych scenariuszach nie zakładaliśmy, że w tak krótkim czasie uda nam się zmobilizować tak wiele osób wrażliwych na stan otaczającej nas przyrody, chcących w bezinteresowny sposób jej pomóc. Od tamtej pory na wiosnę stajemy w gotowości do sprzątania i z entuzjazmem angażujemy całą Polskę. W tym roku mimo niesprzyjających okoliczności znów ruszamy na pomoc przyrodzie. Jako sztab główny przywitaliśmy wiosnę eko-Marzanną, a Światowy Dzień Wody świętowaliśmy spacerem nad wodą z workiem śmieci – wyjaśnia Daniel Parol, jeden z pomysłodawców i organizatorów Operacji Czysta Rzeka.


Zarejestruj sztab lub zgłoś się do akcji


Rejestracja sztabów startuje 25 marca i już tradycyjnie odbędzie się drogą elektroniczną poprzez stronę internetową akcji www.operacjarzeka.pl .


W systemie będzie można założyć swój sztab lub dopisać się do wybranej akcji w swojej okolicy jako uczestnik. Szefem sztabu może zostać każdy dorosły, ale zazwyczaj jest to osoba, która chętnie bierze sprawy w swoje ręce i nie boi się odpowiedzialności za koordynację lokalnej akcji. W takiej roli najlepiej odnajdują się lokalni liderzy i członkowie organizacji pozarządowych. Na naszej stronie będzie widoczna interaktywna mapa z zaznaczonymi miejscami, gdzie zaplanowano akcje i w ten sposób będzie można wyszukać dogodną lokalizację i zapisać się jako uczestnik. Wszyscy zgłoszeni otrzymają worki i rękawice do zbiórki odpadów. Szefom sztabów udostępnimy także materiały i narzędzia umożliwiające promocję Operacji Czysta Rzeka na swoim obszarze działania.


Uczestnikiem akcji może być osoba, która ukończyła 18 lat, natomiast osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w sprzątaniu wyłącznie pod opieką i odpowiedzialnością rodziców lub dorosłych opiekunów. Nowym elementem tegorocznej edycji są akcje specjalne organizowane przez szkoły i przedszkola. W tym wariancie to nauczyciel rejestruje swój sztab specjalny i podaje liczbę uczniów - uczestników swojej akcji, których bierze pod swoją opiekę.Oznacz i posprzątaj dzikie wysypiska


W tym roku chętni do sprzątania mają do dyspozycji także interaktywne narzędzie, które służy do zaznaczania dzikich wysypisk śmieci, miejsc przy rzekach i terenów wokół nich, które wymagają posprzątania. Smartfonowa aplikacja „Operacja Czysta Rzeka" jest bezpłatna i bardzo intuicyjna, a więc łatwa do zastosowania w plenerze.


Będąc w miejscu, które jest zaśmiecone, dokumentujesz je zdjęciem z telefonu komórkowego, następnie wrzucasz krótki opis i oznaczasz na mapie. Pojawi się tam wówczas czerwona pinezka z lokalizacją do posprzątania. Dzięki temu dowiemy się,  gdzie są dzikie wysypiska śmieci i dotrzemy do nich w ramach wiosennych porządków. Kiedy zaśmiecone miejsca zostaną posprzątane, pinezka na mapie zmieni się na kolor zielony. W dniach 8-10 kwietnia skorzystamy z podpowiedzi tej aplikacji i posprzątamy wskazane lokalizacje. Zachęcamy, by takie miejsca rejestrować w aplikacji, a potem we wspomnianym terminie uwolnić od śmieci i odznaczyć już jako posprzątane.


Aplikację można pobrać w sklepach Google Play i AppStore.


Co, gdzie, kiedy?


Rejestracja sztabów rozpoczyna się 25 marca. Akcje sprzątania w plenerze ruszają 1 kwietnia i trwają do 1 maja.


Harmonogram edycji 2022:
Wspierają nas


Co roku akcję wspierają samorządy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, największe wypożyczalnie sprzętu pływającego oraz lokalni liderzy, media i przedstawiciele życia publicznego tacy jak: Jacek Kleyff, Andrzej Stasiuk, Adam Nowak i Raz Dwa Trzy, Stanisław Soyka, Urszula Dudziak, Kayah, Marek Kamiński, Anna Maruszeczko, o. Tomasz Dostatni, prof. Stanisław Baj, dr Andrzej Kruszewicz, o. Leon Knabit, Justyna Steczkowska, Beata Sadowska czy śp. Aleksander Doba. 

Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona - wydawca magazynu Kraina Bugu.

Czwarta edycja Operacji Czysta Rzeka wspierana jest przez sponsorów i partnerów. Sponsorem Oficjalnym zostało Forte Plus, a Sponsorem Banku Kontenerów Fundacja Inter Cars. Wśród Sponsorów Wspierających znalazły się firmy: Intel Technology Poland, Epson Polska, PepsiCo Poland i Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań z projektem Re_kologia. W gronie Partnerów Oficjalnych są: Segro, Bank Ochrony Środowiska, Essity Poland, Servier Polska, Egis, Anpharm Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne, Arche, Asekol PL Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, Brown Forman i Dobra Energia dla Olsztyna. Partnerami Logistycznymi zostali: Toyota Auto Podlasie i DHL. Firmy 4F, BNP Paribas zyskały status Partnerów Sztabu Głównego, a Drukarnia Standruk - Partnera Wspierającego.