500 kajaków posprząta Bug

Już drugi rok z rzędu włączamy się w projekt 500 kajaków. Uczestnicy akcji 6 sierpnia wezmą ze sobą operacyjne worki i sprzątną to, co im wpadnie “pod wiosła”. Kolejne akcje na rzekach: Widawa i Wełna.

Spływ kajakowy rzeką Bug to niesamowite przeżycia i przepiękne widoki. Nic więc dziwnego, że aż 500 kajaków ruszy na wody 6 sierpnia w Drohiczynie. Pierwsza historyczna stolica Podlasia od roku 2013 zaprasza na wyjątkowo liczne wydarzenie miłośników tej dyscypliny. Spływ kończy się w miejscowości Granne, gdzie mieści się Nadbużańskie Centrum Turystyczne.

Wszyscy uczestnicy akcji zostaną wyposażeni w worki na śmieci, które zabiorą ze sobą do kajaków, aby mogli zebrać z wody pływające odpady, na które natrafią podczas spływu. Idea jest taka, aby łączyć relaks na łonie natury z troską o to, aby krajobraz pozostał nie tylko piękny, ale i czysty.

6 sierpnia odbędzie się też operacyjny spływ na Widawie w woj. opolskim. Sztab z Namysłowa przeniósł na ten dzień akcję z lipca.

Z kolei 12 sierpnia planowany jest spływ porządkowy na rzece Wełna w woj. wielkopolskim. Można się jeszcze dopisać do udziału w akcji: https://operacjarzeka.pl/mapa-akcji/operacja-czysta-rzeka-welna-akcja-kajakowa,452

W międzyczasie 10 sierpnia pojawimy się też na Festiwalu Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Nasz gość – Wojciech Janicki opowie, ile warte jest mokradło. Spotykamy się o godz. 19.00 w namiocie Małej Stolicy.

12 sierpnia wystąpimy w ekostrefie na Green Olsztyn Festiwal. Prof. Szymon Malinowski i Izabela Sałamacha będą gośćmi studia festiwalowego w panelu “Ziemia do naprawy” w godz. 17-17.40.

13 sierpnia będziemy też w Budzie Ruskiej na Festiwalu Patrząc na Wschód. O godz. 12 w Galerii Fotografii Piotra Malczewskiego odbędzie spotkanie z dr. hab. inż. Piotrem Parasiewiczem, w ramach którego zapraszamy na opowieść o rzekach i pokaz multimedialny pt. Rzeki – Arterie Życia kontynentów, a także pokaz slajdów Piotra Malczewskiego pt. W wodzie.

EDIT: Pan Profesor został wezwany nad Odrę. Rozumiemy pilność sytuacji tam, więc w planowanym czasie jego wystąpienia 13 sierpnia, będzie do Waszej dyspozycji Daniel Parol – jeden z pomysłodawców Operacji Czysta Rzeka. 

Do zobaczenia!