Nie śmieć w majówkę – apel Operacji Czysta Rzeka

Majówka to czas, który chętnie spędzamy na łonie natury. Zadbajmy o to, aby podczas pikników, spacerów czy wycieczek rowerowych nie pozostawić po sobie śladów w postaci odpadów. 

Jeśli podczas wycieczek na łono natury wygenerujemy odpady to najlepiej zabierzmy je ze sobą do domu, a tam posegregujmy – radzą organizatorzy Operacji Czysta Rzeka. Bo wtedy jest szansa na większy odzysk surowca – tłumaczą. Możemy też skorzystać z możliwości wyrzucenia ich do kosza w miejscu biesiadowania, jeśli taki znajduje się w pobliżu.

Niestety puste butelki i opakowania po jedzeniu to najczęstszy widok po przebywaniu ludzi nad rzeką, jeziorem czy w lesie. Coraz częściej zdarzają się też jednorazowe grille, a także utopione hulajnogi. 

Śmieci pokonsumpcyjne

“Majówka sprzyja częstszemu przebywaniu w plenerze, dlatego tak ważne jest, aby uczulić społeczeństwo, by podeszło odpowiedzialnie do relaksu i rozrywki na powietrzu. Stąd nasze upominanie. Czasem jeden dodatkowy komunikat wystarczy, by ktoś zachował się inaczej, dlatego nie poddajemy się i uświadamiamy przed masowym wyjściem w plener. Wiele miejsc relaksu zostało posprzątanych w ramach Operacji Czysta Rzeka czy innych inicjatyw z okazji Światowego Dnia Ziemi. Pokażmy, że doceniamy trud tych, którzy robią porządki po cudzych imprezach na łonie natury i że potrafimy zachować się przyzwoicie, nie śmiecąc” 

– Izabela Sałamacha, rzeczniczka prasowa Operacji Czysta Rzeka.

Wiele miejsc relaksu zostało posprzątanych w ramach Operacji Czysta Rzeka czy innych inicjatyw z okazji Światowego Dnia Ziemi. Pokażmy, że doceniamy trud tych, którzy robią porządki po cudzych imprezach na łonie natury i że potrafimy zachować się przyzwoicie, nie śmiecąc. 

Operacja Czysta Rzeka w akcji

Operacja Czysta Rzeka to największa w Polsce akcja społeczne sprzątania terenów zielonych. W 4 edycjach ponad 15600 wolontariuszy zebrało ponad 500 ton śmieci. W piątej edycji uczestniczy ponad 18 000 osób, zarejestrowano blisko 600 akcji i zaraportowano do tej pory 219 ton śmieci. Najwięcej akcji – 176 – odbyło się w weekend z okazji obchodów Światowego Dnia Ziemi. Akcje sprzątania odbywają się wiosną, bo właśnie wtedy przyroda budzi się do życia i można zaobserwować ogromne pokłady śmieci, które zalegają w zaroślach, zagajnikach i na polanach położonych przy korytach rzek czy innych zbiornikach.

Rejestracja sztabów wystartowała 1 marca i już tradycyjnie odbywa się drogą elektroniczną na stronie internetowej akcji www.operacjarzeka.pl.

Lokalne akcje sprzątania potrwają do 6 maja. Sztaby i akcje można zgłaszać jeszcze do 30 kwietnia. W tym samym terminie mogą się rejestrować także uczestnicy.

Operacja Czysta Rzeka

Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona – wydawca magazynu Kraina Bugu.

Piąta edycja Operacji Czysta Rzeka wspierana jest przez sponsorów i partnerów. Głównym Partnerem Edycji jest Fundacja Inter Cars. Marka Dafi jest Sponsorem Strategicznym. Sponsorem Oficjalnym jest Intel Technology, a wśród Sponsorów Wspierających znalazły się firmy: Epson, Forte Plus oraz PepsiCo. Firma Prologis jest Sponsorem Sztabu Głównego, a firma Segro Partnerem Oficjalnym. W gronie Partnerów Wspierających są: Arche, Bank Ochrony Środowiska, Servier Polska, Egis, Anpharm Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne, Dobra Energia Dla Olsztyna oraz Ecol-Unicon. Marka 4F jest Partnerem Sztabu Głównego. Partnerem Merytorycznym jest Asekol PL Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Partnerem Logistycznym została Toyota Auto Podlasie. Oficjalnym Ubezpieczycielem Edycji jest Generali, Oficjalnym Dostawcą Paliwa – sieć stacji paliw Moya, a firma Remondis otrzymała status Oficjalnego Odbiorcy Odpadów. Partnerem Technologicznym zostało Autenti, Partnerem Analitycznym – CUX Research, Partnerem DOOH – Jet Line, Partnerem Reklamowym – BeDigital, a Partnerem Informatycznym dhosting.pl.

Iza Sałamacha

Rzeczniczka prasowa Operacja Czysta Rzeka
609 900 492

Pobierz jako

Udostępnij

Załączniki