Powitanie wiosny z eko marzanną

Już za kilka dni przywitamy kalendarzową wiosnę to zachęcamy do działania w sposób odpowiedzialny i przygotowania eko marzanny.

Tradycyjne topienie marzanny 21 marca to jeden z najbardziej znanych polskich zwyczajów – jak jednak kultywować go w sposób odpowiedni dla środowiska naturalnego i uniknąć przy tym tworzenia niepotrzebnych śmieci? W Operacji Czysta Rzeka jesteśmy ekspertami od ekologicznych rozwiązań, pokazujemy, jak przygotować przyjazną dla środowiska biodegradowalną eko marzannę. 

Operacja Czysta Rzeka zwraca uwagę na ekologiczny charakter marzanny. Faktyczna eko marzanna to taka, która jest przyjazna środowisku, wykonana z naturalnych materiałów, które ulegną biodegradacji w odróżnieniu od eko marzanny, wykonanej ze śmieci. 

“Możemy nadać odpadom drugie życie w postaci kukły – eksponatu, np. na wystawę szkolną, jednak w nie powinnismy jej palić ani wrzucać do wody, czyli zgodnie ze zwyczajem topić. Śmieci wciąż pozostają śmieciami nawet w artystycznej formie i stanowią zagrożenie dla zwierząt i wody. Palenie plastikowych odpadów też nie jest ani zdrowe ani przyjazne środowisku. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jak zadbać o tradycję, pozostając w zgodzie z naturą. W Operacji Czysta Rzeka podpowiadamy, jak zrobić przyjazną środowisku marzannę i dopełnić tradycji jej topienia” – mówi Izabela Sałamacha, rzeczniczka Operacji Czysta Rzeka. 

Wystarczy kilka naturalnych elementów roślinnych takich jak: sitowie, trzcina , słoma albo kwitnące trawy, które można uzupełnić zielonymi ozdobami z barwinka lub bukszpanu i połączyć pakułami lnianymi lub sznurkiem konopnym. Dla wzmocnienia konstrukcji warto dodać także odrobinę kleju z mąki i wody.
Reszta zależy już tylko od Waszych umiejętności manualnych i wyobraźni. 
 
Topienie eko marzanny to także dobry pretekst do spaceru, na którym możemy zebrać zalegające nad naszymi rzekami odpady i cieszyć się czystszym, ładniejszym i zdrowszym otoczeniem.

Szczegółowe wskazówki w naszym filmie instruktażowym, w którym bohater Operacji Czysta Rzeka Bob Er wraz z Ulką Panasiuk, artystką ludową podpowiada, co i jak:

Spotkajmy się nad rzeką, przywitajmy wiosnę i zróbmy coś dobrego!

Iza Sałamacha

Rzeczniczka prasowa Operacja Czysta Rzeka
609 900 492

Pobierz jako

Udostępnij

Załączniki