Dlaczego OPERACJA RZEKA?

Sprzątanie rzek to nie jest zwykła akcja, bo dotyczy naszego otoczenia, w którym na co dzień żyjemy, naszej przyrody. Nazwaliśmy ją operacją, bo dotyczy żywego organizmu, natury. Ona żyje i naszym zadaniem jest zapewnienie jej warunków, wolnych od śladów pozostawionych przez człowieka w postaci śmieci. Chcemy ją uratować i zachować dla przyszłych pokoleń! Ty też możesz.

Operacja Rzeka jest więc pierwszą w historii skoordynowaną akcją społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia.

Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. Dzięki temu w pierwszej edycji ponad 2000 wolontariuszy zorganizowanych w ponad 80 sztabów uprzątnęło polskie rzeki z ponad 54 ton śmieci. Druga edycja ze względu na zagrożenie pandemią odbyła się jedynie częściowo, a następnie przekształciła się w Operację Rzeka dla Szpitali, w ramach której zorganizowaliśmy zbiórkę na rzecz lokalnych placówek medycznych.

Nie pozostań obojętny, dołącz do ekipy Operacja Rzeka 2021!