Finał programu “Rok nad Rzeką” we wrocławskim Hydropolis

W dniach 23-24 listopada, uczestnicy “Roku nad Rzeką” gościli we Wrocławiu. Wycieczka była zwieńczeniem programu i nagrodą za aktywny udział w zajęciach edukacyjnych, dbanie o czystość polskich rzek i szerzenie ekologicznej świadomości wśród rówieśników. Główną atrakcję wyjazdu stanowiło zwiedzanie Hydropolis – interaktywnego centrum wiedzy o wodzie.

W wycieczce wzięło udział ponad 50 osób, w tym uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1
z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Janusza Kusocińskiego w Sokołowie Podlaskim, Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Nowym Dworze Mazowieckim i Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wróbla “Jaskółki” w Wyszkowie. Uczestnicy programu “Rok nad Rzeką” spotkali się w takim gronie po raz pierwszy. Dzieci miały okazję do nawiązania nowych znajomości. Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis zrobiło na nich ogromne wrażenie. “Jest tu bardzo dużo świateł, bardzo dużo eksperymentów, bardzo dużo hologramów” – tak o licznych efektach audiowizualnych opowiada jedna z uczestniczek wycieczki.

Oprócz wielu fizycznych i chemicznych aspektów związanych z H20, uczniowie poznali także kluczowe wydarzenia historyczne. “Najbardziej spodobała mi się opowieść o wrocławskiej powodzi z 1997 roku. Dowiedziałem się o jej przyczynach, wiem już, że woda to żywioł, nad którym bardzo trudno zapanować” – wspomina uczestnik wycieczki. Uczniowie wzięli udział w warsztacie, pt. “Wartość wody”, poznali cykl obiegu wody w przyrodzie, wykonali analizę wodnych zanieczyszczeń.

Podczas dwudniowego wyjazdu nie zabrakło innych atrakcji, takich jak spacer przez Ostrów Tumski czy poszukiwanie wrocławskich krasnali.

Założeniem programu “Rok nad Rzeką” jest m.in włączenie dzieci i młodzieży w działania na rzecz ochrony środowiska i wzmocnienie budowy społeczeństwa obywatelskiego. Partnerem tegorocznej edycji “Roku nad Rzeką” jest Fundacja Inter Cars.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.