Nie śmieć w majówkę!

Majówkę chętnie spędzamy na łonie natury. Zadbajmy o to, aby podczas rekreacji na piknikach, spacerach, wycieczkach rowerowych czy kajakowych nie pozostawić po sobie śladów w postaci odpadów – apelujemy jako organizatorzy Operacji Czysta Rzeka.

Majówka sprzyja częstszemu przebywaniu w plenerze, dlatego tak ważne jest, aby uczulić społeczeństwo, by podeszło odpowiedzialnie do relaksu i rozrywki na powietrzu. Stąd nasz apel. 

Podczas wypoczynku na łonie natury w przypadku chęci biesiadowania skorzystajmy z miejsc do tego przeznaczonych – altan piknikowych, publicznych pieców, grilli czy miejsc wyznaczonych do rozpalania ogniska. W żadnym przypadku nie palmy śmieci!

Na piknik zabierzmy ze sobą naczynia i opakowania wielokrotnego użytku. 

Jeśli podczas aktywności na powietrzu wygenerujemy śmieci to najlepiej zabierzmy je ze sobą do domu i tam posegregujmy, bo wtedy jest szansa na większy odzysk surowca. Możemy też skorzystać z możliwości wyrzucenia ich do kosza w miejscu biesiadowania, jeśli taki znajduje się w pobliżu.

Niestety puste butelki i opakowania po jedzeniu to najczęstszy widok po przebywaniu ludzi nad rzeką, jeziorem czy w lesie. Coraz częściej zdarzają się też jednorazowe grille czy inne przedmioty.

Podczas spływów czy rejsów rekreacyjnych również nie wyrzucajmy śmieci do wody – butelek, puszek, opakowań i niedopałków. Do kajaka czy łódki zabierzmy worek na odpady, a po powrocie na ląd wyrzućmy do publicznego śmietnika lub zabierzmy do domu i tam posegregujmy.

Wiele miejsc relaksu zostało posprzątanych w ramach Operacji Czysta Rzeka czy innych inicjatyw z okazji Światowego Dnia Ziemi. Pokażmy, że doceniamy trud tych, którzy robią porządki po cudzych imprezach na łonie natury i że potrafimy zachować się przyzwoicie, nie śmiecąc.

Na liczniku tegorocznej edycji już 356 ton odpadów i ponad 25 tys. uczestników. To budujące, jak wielu z nas nie godzi się na śmieci wokół nas i odpowiedzialne podchodzi do zarządzania odpadami. Dlatego nie ustajemy w promowaniu dobrych nawyków i zachęcamy do zmiany zachowań tych, których troska o środowisko do tej pory nie obchodziła. 

Spotkajmy się nad czystą rzeką! Do zobaczenia w czystym lesie!