Operacja Czysta Rzeka
Sadzi Drzewa

partner główny programu

Sadzimy lasy

Wraz z piątą, jubileuszową edycją Operacji Czysta Rzeka, postanowiliśmy wzbogacić działalność naszej Fundacji o kolejną, istotną opcję. Od 2023 roku, wszyscy wolontariusze akcji sprzątania mają możliwość zrezygnowania z koszulki operacyjnej na rzecz sadzonki. Tylko w ubiegłorocznej edycji, z możliwości tej skorzystało niemal 9000 uczestników. Program “Operacja Czysta Rzeka Sadzi Drzewa” jest realizowany na gruntach: własnych, samorządowych, należących do Lasów Państwowych lub innych powierzonych przez Partnerów lub jednostki współpracujące. Współorganizatorem i Partnerem Głównym programu jest Stowarzyszenie Wspólnota Arche. 

Założenia programu

W ramach programu do 31 grudnia 2025 roku przewidzianych jest 15 akcji nasadzeń drzew z udziałem Partnera Głównego i zaproszonych gości w wybranych lokalizacjach. Założenia programu to zakup i nasadzenie 30 000 szt. sadzonek, kupno niezbędnego sprzętu oraz pielęgnacja posadzonych sadzonek. W 2023 roku we współpracy z Nadleśnictwem Siedlce (leśnictwo Kotuń, woj. mazowieckie) posadzono 1000 sadzonek dębów. 

drzewa posadzone
0
drzewa do posadzenia
0

Jak dołączyć?

Weź udział w dowolnej akcji sprzątania z Operacją Czysta Rzeka, zrezygnuj z koszulki OCR przy rejestracji a my zrobimy resztę! 

Wieści z akcji

Podsumowanie pierwszego sezonu sadzenia drzew

5. kwietnia odbyła się piąta akcja sadzenia lasu w ramach programu Operacja Czysta Rzeka Sadzi Drzewa. Od października sadziliśmy dęby, buki, graby i sosny za uczestników, którzy zrezygnowali z koszulek podczas akcji sprzątania. Pierwszy sezon działań kończymy wynikiem 11200 posadzonych

Czytaj więcej

Posadziliśmy las w Repkach

22 i 23 marca odbyły się kolejne akcje sadzenia drzew. Tym razem spotkaliśmy się we wsi Repki, w powiecie sokołowskim. Dzięki wspólnej pracy uczestników akcji, swoje miejsce w mazowieckim lesie znalazło 5440 nowych sadzonek. W piątek 22 marca obchodziliśmy Światowy

Czytaj więcej

Posadziliśmy las w Orzechowie

Piękna pogoda, dobrzy ludzie, świetna atmosfera, czyste, leśne powietrze – w minioną sobotę posadziliśmy w wielkopolskim Orzechowie 2960 buków i 1300 dębów. Wraz z piątą, jubileuszową edycją Operacji Czysta Rzeka, postanowiliśmy wzbogacić naszą działalność o kolejną, istotną opcję. Od 2023

Czytaj więcej

Video

2023
1/3 video
1
Sadzimy las / Operacja Czysta Rzeka
Sadzimy las / Operacja Czysta Rzeka
03:57
2
Sadziliśmy las w Orzechowie nad Wartą
Sadziliśmy las w Orzechowie nad Wartą
00:49
3
Sadzenie lasu w Repkach
Sadzenie lasu w Repkach
01:10

ORGANIZATORZY O PROGRAMIE

Koordynator programu

Pierwsza i największa w Polsce społeczna akcja oddolnego sprzątania rzek, jezior oraz terenów zielonych. Powstaliśmy w 2019 nad Bugiem i szybko zaczęliśmy być obecni na terenie całej Polski. Szanujemy przyrodę i działamy dla niej, wierząc, że tylko razem można zmieniać świat na lepsze. Sadzenie drzew to kolejny ważny etap naszej działalności. Pragniemy realnie wpływać na otaczającą nas przestrzeń nie tylko poprzez sprzątanie, ale także tworzenie nowych lasów.

partner główny programu

Stowarzyszenie Wspólnota Nadbużańska od 2002 roku zrzesza sympatyków, firmy lokalne i pracowników Grupy Arche. W 2017 roku Stowarzyszenie Wspólnota Nadbużańska zmieniło nazwę na Wspólnota Arche, aby być bliżej problemów ludzi i jeszcze mocniej zaangażować osoby związane z Grupą Arche także spoza Podlasia. Stowarzyszenie nie chce, by jego działania były ograniczone terytorialnie. Tak jak rozrasta się Grupa Arche, tak samo powinny rozprzestrzeniać się pozytywne projekty, które są uwarunkowane na potrzeby społeczne i socjalne.

monika wojciechowska

Prezes Zarządu Stowarzyszenia Wspólnota Arche

Jednym z celów działalności statutowej Stowarzyszenia Wspólnota Arche jest promowanie postaw proekologicznych, naturalnym więc było dla nas przystąpienie do akcji sadzenia lasów. Ważne jest dla nas to, by pozostawić kolejnym pokoleniom Ziemię w jak najlepszym stanie. Chcemy uczyć dzieci jak dbać o środowisko, jak żyć w zgodnie z naturą. Ten projekt spełnia kilka założeń naszego Stowarzyszenia, między innymi budowanie wspólnot i lokalnych społeczności. Nie ma przecież lepszej formy integracji od wspólnej pracy na świeżym powietrzu 🙂

daniel parol

Operacja Czysta Rzeka

Rozwijanie oraz wzmacnianie powszechnej świadomości i odpowiedzialności za lokalne środowisko to od początku jeden z głównych celów akcji Operacja Czysta Rzeka. Działamy tu i teraz, ale myślimy także o przyszłych pokoleniach – dlatego chcemy przekazywać dobre nawyki, rzetelną wiedzę i odpowiedzialność za środowisko. Najlepiej zrobić to w praktyce. Od 2023 roku postanowiliśmy ograniczyć wytwarzane przez nas ,,gadżety”, a w zamian za to zaoferować uczestnikom możliwość wyboru działań, które przyczynią się do poprawienia stanu środowiska zarówno teraz jak i w przyszłości. Nasz wspólny program “Operacja Czysta Rzeka Sadzi Drzewa”, realizowany wraz ze Stowarzyszeniem Wspólnota Arche, umożliwia uczestnikom i uczestniczkom akcji sprzątania zrezygnowanie z koszulki OCR na rzecz sadzonek, z których w przyszłości urośnie las. Dzięki świadomym działaniom naszych wolontariuszy, udało się nam posadzić już 1000 dębów. Zmiana zaczyna się od nas. Spotkajmy się więc nad rzeką… i w lesie!