Operacja Czysta Rzeka w podcaście Biznes dla Klimatu

Byłoby idealnie, gdybyśmy wszyscy żyli odpowiedzialnie i nie generowali odpadów – o takich marzeniach, edukacji oraz trosce i wrażliwości na naturę w podcaście Biznes dla Klimatu opowiadała Iza Sałamacha, rzeczniczka prasowa Operacji Czysta Rzeka. 

Pretekstem do rozmowy były wyniki badania EKObarometr, które zrealizowaliśmy we współpracy z SW Research. 

Rzeka to nie autostrada, lecz tętniące życiem środowisko, stanowiące wspólne dobro nas wszystkich. Niestety, według opublikowanego w 2022 roku Raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, stan ekologiczny wód powierzchniowych w Polsce nie napawa optymizmem. Ponad 94% wód (badanych jako “jednostkowe części wód powierzchniowych”) nie osiągnęło dobrego stanu ekologicznego, jakiego wymaga Ramowa Dyrektywa Wodna.  Przy badaniu stanu chemicznego dobry stan wykazało jedynie 12% wód.  Dane pokazują zły stan czystości wód w Polsce, co jest szczególnie alarmujące w dobie postępujących zmian klimatycznych. 

Raport pokazuje średni wzrost temperatury w naszym kraju aż o 1,5 st. C, porównując dwa trzydziestoletnie okresy – 1951-1980 oraz 1991-2020.  Średnia temperatura w 2022 roku była o 1 st. C wyższa od tej w ostatnim 30-leciu.  Tak znaczący wzrost średnich temperatur powinien budzić duży niepokój, gdyż wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi, zjawisk ekstremalnych będzie przybywać. 

Dowiedz się więcej z podcastu!

Nasza strona używa plików cookie (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych, więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności