Festyn w Pajtunach – podsumowanie wiosennych porządków

25 maja zakończyliśmy 6. wiosenną edycję Operacji Czysta Rzeka. Uroczyste podsumowanie wspólnych działań odbyło się na Warmii, w uroczej wsi Pajtuny.

W tym roku sprzątało z nami 26 709 osób. Przeprowadzono prawie 1000 akcji i zebrano ponad 475 ton odpadów. Najbardziej cieszy włączenie się do akcji młodych ludzi, którzy stanowią prawie 52% wszystkich uczestników.

Tam, gdzie sprzątamy już kilka lat, jest coraz mniej śmieci, a lokalne społeczności są uważne na to, co dzieje się wokół i nie pozwalają na zanieczyszczenia. Dało się to zaobserwować w minioną sobotę na podsumowującym tegoroczne aktywności spływie Kośną na Warmii. Z przyjemnością płynęliśmy czystą rzeką. Nie bez przyczyny więc podsumowanie zorganizowaliśmy w tym regionie, w społeczności, która zaraża swoją ekologiczną postawą sąsiednie lokalizacje. W 6. edycji w województwie warmińsko-mazurskim zebrano aż 44 tony śmieci! Łukasz Śmietanko, sołtys Pajtun, jest przykładem lokalnego lidera, który potrafi zachęcić do działania tak, aby ludzie czuli siłę wspólnoty i mieli moc sprawczą. Wraz z sołtysem z wielkopolskiego Orzechowa, Aleksandrem Warczygłową, opiekuje się programem “Czysta Wieś”.

W 6. edycji najczęściej sprzątaliśmy obszary związane z rzekami – nad ich brzegami odbyły się 493 spotkania, czyli 49% wszystkich akcji. W dalszej kolejności były to miejscowości – 101 akcji, sołectwa – 87, wioski – 81, jeziora 72, miasta – 51, lasy – 50, akcje kajakowe – 4, morze – 2.

Uczestnicy oficjalnego podsumowania wiosennej edycji w Pajtunach, nie tylko spłynęli czystą Kośną, ale mieli także możliwość uczestniczenia w ciekawych warsztatach ekologicznych, muzycznych, konkursach z nagrodami. Festynowi towarzyszyła także wspaniała muzyka Łukasz Jędrys oraz Bez CiśnieniaCZUŁE ECHO, Djembe KingsCeltic Tree, a o wszelkie pyszności zadbały lokalne Koła Gospodyń Wiejskich. Organizację pikniku w Pajtunach wsparli: Gmina Purda, Powiat Olsztyn, Lokalna Organizacja Turystyczna “Pogranicze Warmii i Mazur”, Gminny Ośrodek Kultury w Purdzie, Pro-Inox, Res Energy, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, KGW Pajtuny, Koło Gospodyń Wiejskich ,,KleBabki” w Klebarku Małym, Prejłowianki Prejłowo, Koło Gospodyń Wiejskich Marcinkowianki, Krowa z Prejłowa, Zagroda Warmińska Pszczoła, Lasy Państwowe, Na Patryckiej Górce, Wypożyczalnia Kajaków ,,Ryś” Olsztyn Bartąg, Fotoreportaż: Piotr PAWLIK.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia. Wszystkim zaangażowanym w sobotnie podsumowanie pragniemy złożyć najserdeczniejsze podziękowania!