Posadziliśmy las w Orzechowie

Piękna pogoda, dobrzy ludzie, świetna atmosfera, czyste, leśne powietrze – w minioną sobotę posadziliśmy w wielkopolskim Orzechowie 2960 buków i 1300 dębów.

Wraz z piątą, jubileuszową edycją Operacji Czysta Rzeka, postanowiliśmy wzbogacić naszą działalność o kolejną, istotną opcję. Od 2023 roku, wszyscy wolontariusze akcji sprzątania mają możliwość zrezygnowania z koszulki operacyjnej na rzecz sadzonki. Tylko w ubiegłorocznej edycji, z możliwości tej skorzystało niemal 9000 uczestników. Program “Operacja Czysta Rzeka Sadzi Drzewa” jest realizowany na gruntach: własnych, samorządowych, należących do Lasów Państwowych lub innych powierzonych przez Partnerów lub jednostki współpracujące. Współorganizatorem i Partnerem Głównym programu jest Stowarzyszenie Wspólnota Arche. 

Wielkopolska akcja rozpoczęła się o godzinie 9:00. Na miejsce przybyło ponad 70 wolontariuszy z Orzechowa i okolic. Przed sadzeniem pracownicy Nadleśnictwa Jarocin przeprowadzili krótkie szkolenie dotyczące prawidłowego umieszczania drzewek w ziemi. Pracowaliśmy w grupach, parach, całymi rodzinami. W niespełna 4 godziny zalesiliśmy ponad hektar ziemi. Koordynatorem akcji był Aleksander Warczygłowa – sołtys Orzechowa.

Robimy to po to, by nasza natura się odradzała. Robimy to z potrzeby serca i dla kolejnego pokolenia. Niech będzie zielono i wspaniale. Musimy coś po sobie zostawić – mówi jedna z wolontariuszek, mieszkanka Orzechowa.

Na wszystkich wolontariuszy czekał ciepły posiłek, pyszne ciasta i wypieki, w tym wyjątkowy chleb z orzechami włoskimi upieczony specjalnie na tę okazję. Szczególne podziękowania dla Nadleśnictwa Jarocin, Ośrodka Edukacji Leśnej w Czeszewie, Powiatowego Banku Spółdzielczego we Wrześni, KGW Orzechowianki, Piekarni Mucha z Pięczkowa, firmy cateringowej “U Beaty”.

Kolejna akcja sadzenia drzew odbędzie się w Sokołowie 22 i 23 marca. Serdecznie zapraszamy!

Fotorelacja z akcji w Orzechowie: