Przed nami Weekend Otwarcia!

W najbliższy weekend sztab główny Operacji Czysta Rzeka symbolicznie zainauguruje akcje sprzątania przy terenach przygranicznych. 1 kwietnia odbędzie się akcja w Mielniku nad Bugiem, a 2 kwietnia akcja w Cieszanowie nieopodal granicy z Ukrainą.

W tegorocznej edycji odwiedzamy sztaby podczas organizowanych przez nie akcji sprzątania. Na początek pojawimy się w miejscach, które są związane z Operacją Czystą Rzeka od 2019 roku, czyli od momentu startu inicjatywy.

Nasza inicjatywa odbywa się w tym roku w niecodziennych okolicznościach. Z jednej strony mamy część terenów zielonych, położonych w strefie nadgranicznej z Białorusią, gdzie nie będziemy mogli dotrzeć – stąd inauguracja akcji lokalnych w Mielniku nad Bugiem, znajdującym się tuż poza obszarem obostrzeń. Z drugiej strony wszyscy żyjemy sytuacją w Ukrainie, gro naszych sztabów działających na wschodzie Polski aktywnie włączyła się w pomoc uchodźcom. Tak jest z ekipą z Gorajca, która już na początku konfliktu utworzyła w Cieszanowie Ambasadę Wolności i właśnie tam symbolicznie organizujemy kolejną akcję.

Akcja otwarcia w Mielniku odbędzie się w piątek (1 kwietnia).  Tradycyjnie sztab lokalny zaprasza do udziału mieszkańców gminy. Do akcji zgłosił już m.in. Zespół Szkół w Mielniku.

„Zależy nam na tym, aby jak co roku akcja przyniosła zakładane efekty, żeby wokół zrobiło się czysto i przyjemnie. Doceniamy bliskość rzeki Bug i walory natury, bo w takich okolicznościach żyjemy na co dzień. Widzimy sens naszych działań i nie mieliśmy wątpliwości, że posprzątamy także w tym roku. Zbieramy się o godzinie 11 na stadionie, wyznaczamy miejsce do sprzątania, rozdajemy operacyjne worki i rękawice. W teren ruszamy o godzinie 11.30 i po dwóch godzinach podsumujemy tegoroczną akcję, wręczając uczestnikom w podziękowaniu dyplomy. Chętnych do sprzątania nie brakuje, dlatego dodatkową akcję organizujemy jeszcze w sobotę, 2 kwietnia” – mówi Arek Panasiuk, koordynator sztabu z GOKSIR w Mielniku.

W sobotę (2 kwietnia) dotrzemy do sztabu Chutor-Gorajec, działającego 30 km od granicy z Ukrainą. Jednak tym roku zamiast posprzątać nad rzeką, akcja sprzątania będzie miała wymiar symboliczny. Zostanie przeprowadzona przy granicy z Ukrainą w Cieszanowie oraz w Miasteczku Humanitarnym przy przejściu pieszym Budomierz-Hruszów w Ukrainie.

„Chętni do sprzątania powinni być w gotowości o godz. 14 przy magazynie z pomocą humanitarną w Cieszanowie. Akcję na terenie Ukrainy przeprowadzą wolontariusze Miasteczka Humanitarnego w tym samym czasie. Z kolei o godz. 19 zapraszamy na koncert do cerkwi w Cieszanowie, gdzie zagra ukraiński artysta, Gordiy Starukh. Wstęp po dostarczeniu 5-kilogramowej paczki z żywnością dla ukraińskich uchodźców, bo tego nam obecnie brakuje najbardziej na granicy” – mówi Marcin Piotrowski z Fundacji Folkowisko, szef sztabu w Gorajcu,.

Rejestracja sztabów do tegorocznej edycji Operacji Czysta Rzeka ruszyła 25 marca na naszej stronie internetowej. Po kilku dniach w systemie zgłoszono 99 sztabów, 73 akcje i 306 uczestników.

Lokalne akcje sprzątania w plenerze potrwają do 1 maja.

Do zobaczenia nad rzeką!