Regulamin

Skąd się wzięliśmy?

Początki akcji Operacja Czysta Rzeka sięgają 2018 roku, kiedy w redakcji magazynu “Kraina Bugu” narodził się pomysł sprzątania rzeki Bug oraz jej dopływów. Dzięki zaufaniu i wsparciu pierwszych partnerów udało nam się rozpocząć pierwszą edycję, której efekty szybko przerosły nasze oczekiwania – w ciągu kilku dni okazało się, że potrzeba oddolnych działań na rzecz środowiska naturalnego występuje również w wielu innych miejscach. Jednodniowa inicjatywa nad Bugiem błyskawicznie rozwinęła się do kilkutygodniowej akcji ogólnopolskiej, w którą zaangażowały się osoby publiczne oraz lokalni liderzy.

Co robimy?

Do tej pory odbyły się cztery edycje Akcji Operacja Czysta Rzeka. Już przy pierwszej z nich w 2019 roku dołączyło do nas w sumie około 3000 wolontariuszy zorganizowanych w ponad 80 sztabach lokalnych, w przedziale wiekowym od 10 miesięcy do 83 lat. Wspólnie sprzątnęliśmy ponad 55 ton śmieci. Rok później musieliśmy zmierzyć się z globalnym lockdownem – po zakończeniu sprzątania akcja przekształciła się w Operację Rzeka dla Szpitali, podczas której zebraliśmy ponad 25 tys. złotych dla lokalnych placówek medycznych. Pandemicznych obostrzeń sanitarnych przestrzegaliśmy również w trakcie trzeciej, odbywającej się w 2021 roku, edycji – mimo trudności udało nam się powołać ponad 250 sztabów w całej Polsce, w których zaangażowało się niemal 5000 wolontariuszy. Usunęliśmy z polskich rzek, lasów i miejscowości ponad 205 ton śmieci.
W 2021 roku rozszerzyliśmy nasze działania – poza dotychczasową częścią wiosenną wystartowaliśmy z odsłoną letnią, która stała się integralnym elementem Operacji Czysta Rzeka. Bierzemy udział w akcjach lokalnych z partnerami i sponsorami, odwiedzamy miejscowe wydarzenia kulturalne, festiwale oraz imprezy plenerowe.
Od początku towarzyszy nam hymn podarowany przez Jacka Kleyffa wraz z Orkiestrą na Zdrowie – utwór “Huśtawka” pozytywnie napędza nas do dalszego działania.