Ruszyliśmy po raz piąty! Operacja Czysta Rzeka 2023

Wiosna za pasem, wystartowaliśmy więc z kolejną odsłoną Operacji Czysta Rzeka. Po raz piąty spotkamy się, żeby posprzątać cenne dla ekosystemu i lokalnych społeczności tereny zielone. Jeśli dobro przyrody i krajobrazu leży Ci na sercu, a widząc śmieci, wołasz o pomstę do nieba, dołącz do nas! Wspólnie możemy zrobić coś dobrego dla świata i nas samych.

Rejestracja do tegorocznej edycji już się rozpoczęła – od 1 marca można tworzyć lokalne sztaby i zapisywać się do nich, a 14 marca, w Międzynarodowy Działań na Rzecz Rzek, zobaczymy się już w terenie. Działamy dla siebie, ale i dla przyszłych pokoleń, które również mają prawo cieszyć się w przyszłości urokami dzikiej, nienaruszonej przez człowieka, natury. Od 2019 roku poszerzamy nasz zasięg, włączając do wspólnej pracy na rzecz środowiska kolejne chętne osoby – w ubiegłorocznej edycji było nas ponad 8600 i zebraliśmy razem 230 ton odpadów. 

Jak działamy?

Dołączenie do Operacji Czysta Rzeka jest niezwykle proste. Jeśli chcesz znaleźć akcję prowadzoną w Twojej okolicy, poszukaj jej na mapie i wybierz odpowiedni sztab. Szef sztabu skontaktuje się z Tobą i przekaże Ci wszystkie niezbędne informacje. A może wolisz sam/a wystąpić z inicjatywą i samodzielnie zorganizować wspólne sprzątanie? Załóż własny sztab! Aby to zrobić, wystarczy zarejestrować się przez system dostępny na naszej witrynie; wszystkie etapy powołania i zarządzania Sztabem szczegółowo omówiliśmy dla Ciebie w Poradniku Szefa Sztabu. Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na naszą pomoc, a infolinia 22 290 20 40 jest dla Ciebie dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-20:00. 

W tym roku sztaby mogą przeprowadzać akcje otwarte, przeznaczone dla wszystkich chętnych osób, skierowane do zamkniętych grup znajomych lub współpracowników akcje prywatne lub akcje specjalne – organizowane przez szkoły, przedszkola oraz inne placówki wychowawcze. Jesteśmy otwarci na wszystkich ludzi dobrej woli, serdecznie zapraszamy więc na swój pokład również osoby niepełnoletnie – po okazaniu zgody opiekuna prawnego. 

Kiedy? 

Już teraz, od 1 marca, możesz rejestrować sztaby i zapisywać się na akcje. Z działaniami w plenerze ruszamy 14 marca – edycja wiosenna potrwa do 6 maja, kiedy przejdziemy do odsłony letniej.  22 kwietnia w Międzynarodowy Dzień Ziemi odbędzie się Akcja Główna – wielkie sprzątanie Wisły w Warszawie. 

Akcja – aplikacja 

Działamy dla dobra wspólnego, którym jest otaczająca nas przyroda, ale nie gardzimy nowoczesnymi narzędziami, które mogą ułatwić nam pracę. Smartfonowa aplikacja “Operacja Czysta Rzeka” umożliwia zaznaczanie dzikich wysypisk śmieci, miejsc nad rzekami i terenów wokół nich, które wymagają posprzątania. W ten sposób na lokalizację akcji można wybrać teren zauważony już wcześniej przez kogoś innego. Aplikacja jest bezpłatna i można ją pobrać w sklepach Google Play oraz AppStore. 

Cieszymy się, że jesteś z nami! Do zobaczenia nad rzeką!