Spotkajmy się nad Wartą! Sztab w Orzechowie

Choć wywodzimy się z Polski wschodniej, oddziaływanie Operacji Czysta Rzeka od początku sięga dużo dalej, a chętni do sprzątania swojej okolicy znajdują się w całym kraju.  Dobrym przykładem jest położone nad Wartą wielkopolskie Orzechowo, którego reprezentanci i reprezentantki powołali lokalny sztab już po raz czwarty. Jak przebiegały dotychczasowe edycje OCR w Orzechowie, co planowane jest na ten rok i jak akcja wpływa na życie i postawy mieszkańców? 

O Operacji Czysta Rzeka dowiedziałem się z radia – mówi nam Aleksander Warczygłowa, niezmordowany w swojej pozytywnej energii sołtys nadwarciańskiej miejscowości – i od początku wiedziałem, że chcemy po prostu w to wejść. Nasza społeczność jest bardzo aktywna i nie boi się działać na rzecz dobra wspólnego, walka z zalegającymi nad Wartą śmieciami była więc naturalnym pomysłem. 

Już w pierwszej edycji w 2020 roku udział wzięło ponad 100 osób. Orzechowo leży na 333 kilometrze Warty i spływające w dół rzeki śmieci kumulują się w jego okolicy, uczestnicy i uczestniczki mają więc co robić. Akcja zajęła już stałe miejsce w lokalnym kalendarzu, a jej popularność rośnie – do sprzątania włącza się straż rybacka i wędkarze, zaprzyjaźnione sztaby powstały również w okolicy. Ludzie zwracają coraz większą uwagę na pozostawione w okolicy odpady, na przykład w lesie – dodaje Aleksander – dzięki naszej corocznej aktywności w ramach OCR świadomość ekologiczna jest wyraźnie wyższa. 

Tegoroczna odsłona Operacji Czysta Rzeka w Orzechowie odbędzie się 15 kwietnia o 9:00. Uczestnicy i uczestniczki rozpoczną sprzątanie przy promie rzecznym Dębno – Orzechowo i dojdą w górę rzeki do letnich basenów kąpielowych, skupiając się na nadwarciańskich polach i wale przeciwpowodziowym. Zbieraniem śmieci z wału zajmą się osoby z samochodami terenowymi, a dzięki pomocy gminy wszystkie “trofea” wylądują w punktach selektywnej zbiórki odpadów. Pod koniec akcji wszyscy będą mogli wypocząć i pobawić się na ognisku zorganizowanym wspólnie ze sztabem z pobliskiego Czeszewa – gospodynie z tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich zapowiedziały już poczęstowanie zebranych własnymi wypiekami, można więc też liczyć na niezapomniane wrażenia smakowe. Trzymamy kciuki za Orzechowo i dziękujemy, że jesteście z nami!