22 Marca – Światowy Dzień Wody

Od ponad trzydziestu lat chwilę po rozpoczęciu wiosny obchodzimy Światowy Dzień Wody. W Operacji Czysta Rzeka niezwykle cenimy ten dar natury i dlatego dbamy o jej czystość, sprzątając śmieci i edukając na temat odpowiedzianych zachowań nad wodą. Tylko w tym tygodniu porządkowe akcje odbędą się nad rzekami: Bystrzycą, Iną, Kamionką, Łyną, Sanem, Sępolenką, Radunią, Rypienicą, Wartą i Wisłą oraz jeziorami Kamionka Piast czy Kortowo.

Ustanowione w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ święto przypomina o fundamentalnym znaczeniu wody dla ludzkiego życia. Tylko dzięki temu najcenniejszemu z bogactw naturalnych jesteśmy w stanie funkcjonować i rozwijać się – bez wody nie będzie ani nas ani całej cywilizacji.

Pamiętajmy o spoczywającej na nas odpowiedzialności i tym, co możemy zrobić, żeby chronić i oszczędzać wspólne zasoby wodne.

Szanujmy wodę i dbajmy o jej jakość – na przykład zachowując czystość bliskich nam rzek oraz pozostałych akwenów. Dostęp do czystej wody jest prawem człowieka, postarajmy się więc, żeby nikomu jej nie zabrakło!