Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia to międzynarodowe Święto Ziemi. Dla Operacji Czysta Rzeka jest to czas szczególnej aktywności, zarówno na poziomie sztabów lokalnych jak i sztabu głównego. Dbanie o otaczającą nas przyrodę i integrowanie się wokół wspólnych działań na rzecz środowiska naturalnego to nasza domena, dlatego co roku o tej porze organizujemy Akcję Główną i pomagamy w koordynacji akcji sprzątania w każdym krańcu Polski.

Dzisiejsze święto zostało ustanowione w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Podczas minionych 54 lat stan wiedzy na temat Ziemi, jej zasobów, budowy i historii znacząco się poprawił, choć ta wyjątkowa planeta wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic. To, co znajduje się pod jej powierzchnią, ciągle jest źródłem niespodzianek. Oto kilka ciekawostek na temat Ziemi:

  • Ziemia nie jest idealną kulą. Odległość z biegunów w stronę wnętrza naszej planety jest nieco krótsza, niż z równika.
  • Jest nazywana “błękitną planetą”, ponieważ ponad 70% jej powierzchni stanowi woda.
  • Największą średnią sumę opadów w ciągu roku odnotowuje się w stanie Meghalaya w północno-wschodnich Indiach i wynosi ona 11 873 mm na metr kwadratowy.
  • Za najsuchsze miejsce na naszej planecie uważa się Pustynię Atacama w Chile. W kilku jej krańcach ostatni opad odnotowano na początku XX w.
  • Najliczniejszą grupą zwierząt zamieszkujących Ziemię są owady. Stanowią dwie trzecie wszystkich gatunków.
  • Ziemię zamieszkuje 8 miliardów ludzi. Do najludniejszych krajów na świecie należą: Indie (1,43 mld), Chiny (1,42 mld).

Światowy Dzień Ziemi jest świetną okazją do zrobienia wiosennych porządków, integracji i zastanowienia się nad otaczającym nas środowiskiem naturalnym. W naszym operacyjnym systemie od początku 6. edycji Operacji Czysta Rzeka zarejestrowało się ponad 23940 wolontariuszy, a tylko podczas ostatniego weekendu odbyło się kilkaset akcji sprzątania w wielu zakątkach Polski.

Dziękujemy za każdą aktywność na rzecz dobra przyrody i składamy najlepsze życzenia z okazji Światowego Dnia naszej matki Ziemi. Widzimy się nad rzeką!