Wakacyjny rozkład jazdy

Rozpoczęły się wakacje, ale w tej letniej gorączce nie zapominajmy o trosce o przyrodę. Zapraszamy do udziału w naszych letnich wydarzeniach – m.in. 16 akcjach na polskich rzekach oraz 5 festiwalach.

 

W pierwszym tygodniu maja zakończyliśmy wiosenną edycję, w której w 418 akcjach sprzątało z nami ponad 7100 uczestników. Jednocześnie ruszyliśmy z letnimi porządkami na rzekach i sprzątaniem z partnerami. Do tej pory ekologiczne spływy zorganizowaliśmy na rzekach: Kamienna (15.05.), Słupia (28.05) i San (16-17.06). Kolejne planujemy w lipcu i sierpniu.


W tym roku już w ponad 460 akcjach w całej Polsce zebraliśmy ponad 206 ton śmieci. Ale wciąż jesteśmy zmobilizowani. W okresie wakacyjnym można dołączyć do nas, sprzątając rzeki z poziomu kajaka. Nie trzeba mieć swojego sprzętu, z kolei pożądane są dobre chęci i uśmiech. Nasze akcje cieszą się sporym zainteresowaniem, bo atmosfera na nich jest wyjątkowa, sprzyja integracji, wymianie poglądów, a tylko w takich warunkach możliwe jest zmienianie świata.


W tej edycji współpracujemy ze sztabami lokalnymi, które aktywnie działały na wiosnę i sprawdziły się w porządkowaniu terenów okolic rzek i samych zbiorników. Doświadczenie w spływach kajakowych jest niezbędne do sprawnego i bezpiecznego przeprowadzenia akcji na rzece. W miesiącach letnich pojawimy się jeszcze na rzekach: Oława, Wda, Bystrzyca, Drzewiczka, Nurzec, Widawa, Kośna, Warta, Wełna, Drawa i Bug.

 

Będziemy także obecni na wydarzeniach kulturalno-rozrywkowych. Nie będzie tam akcji sprzątania, ale przewidzieliśmy działania edukacyjne. Na każdy z pięciu festiwali zaprosiliśmy innego gościa, eksperta w temacie rzek, którego zadaniem będzie zainspirowanie do dbania o te zbiorniki wodne. Zależy nam na tym, aby społeczeństwo było świadome otaczającej nas przyrody i procesów w niej zachodzących. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie docenić jej walory i nie lekceważyć działań dewastujących naturalny ekosystem. Nasze akcje sprzątania to tylko kropla w morzu potrzeb, stąd uznaliśmy, że istnieje potrzeba uczenia ekologicznej wrażliwości.

 

Odwiedzimy Folkowisko w Gorajcu (15.07), Festiwal Wielu Kultur i Narodów w Czeremsze (24.07) oraz festiwale: Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie (10.08), Patrząc na Wschód w Budzie Ruskiej (13.08) i CieszFanów w Cieszanowie (18.08). Tradycyjnie już ekologicznych patroli na canoe można będzie szukać na spływie 500 kajaków (6.08) i podczas Triathlonu Kraina Bugu (27.08).


W czasie letniej edycji działamy też z 15 partnerami, którzy wsparli Operację Czysta Rzeka w tym roku.
Do tej pory sprzątaliśmy m.in. z pracownikami 4F, Prologis, Dobrej Energii dla Olsztyna, Epsona, Banku Ochrony Środowiska, Segro, Forte Plus i PepsiCo.

 

Wakacje to czas relaksu na łonie natury. Pamiętajmy o tym, żeby miejsca wypoczynku pozostawić wolne od śmieci. Posprzątajmy po sobie, wyposażmy się w worki na odpady, skorzystajmy z dostępnych publicznych koszy lub zabierzmy je ze sobą i posegregujmy w domu. Bądźmy gotowi na to, że sytuacja będzie wymagać od nas, żeby posprzątać również po innych. Nie zrażajmy się, nie dajmy się pozbawić wrażliwości na otaczający świat.


Przypominamy, że w tym roku chętni do sprzątania mają do dyspozycji także interaktywne narzędzie, które służy do zaznaczania dzikich wysypisk śmieci, miejsc przy rzekach i terenów wokół nich, które wymagają posprzątania. Smartfonowa aplikacja „Operacja Czysta Rzeka” jest bezpłatna i bardzo intuicyjna, a więc łatwa do zastosowania w plenerze. Aplikację można pobrać w sklepach Google Play i AppStore.


Do zobaczenia nad rzeką!