Wielkie sprzątanie na Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Z tej okazji w ramach Operacji Czysta Rzeka wychodzimy posprzątać na łonie natury. W weekend odbędzie prawie 200 akcji w całej Polsce.

Aktualnie w naszym systemie do IV edycji Operacji Czysta Rzeka zarejestrowało się ponad 5680 uczestników i 341 akcji.

Do 30 kwietnia możecie się jeszcze zgłaszać się jako uczestnicy zaplanowanych akcji lokalnych. W tym roku można zakładać akcje otwarte oraz prywatne, ograniczone do grona rodzinnego lub znajomych, a także akcje specjalne dla szkół i przedszkoli. Nie jest konieczne robienie porządków nad rzeką, ważne jest, aby oczyścić miejsca na łonie natury w najbliższej okolicy, która jest nam bliska.

Największa skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek w Polsce pod hasłem „Operacja Czysta Rzeka” ruszyła po raz czwarty po koniec marca. Od tej pory odbyło się ponad 40 akcji, w ramach których zebrano ponad 12 ton śmieci. Jednak największe zbieranie śmieci zaplanowano w związku z Dniem Ziemi, który przypada 22 kwietnia.

Dzień Ziemi ze sztabem głównym

Akcje będą odbywać się z okazji Dnia Ziemi przez cały weekend 22-24 kwietnia aż do 8 maja.

W całej Polsce ponad 3300 osób weźmie udział w prawie 200 akcjach. W ten sposób chcemy docenić walory przyrody wokół nas i podziękować Matce Ziemi, odciążając ją od zalegających śmieci. Weźmy odpady w swoje ręce, każdego z nas stać na taki gest.

Z okazji Dnia Ziemi 22 kwietnia sztab główny wyruszy do Wyszkowa-Rybienka Leśnego, miejscowości nad Bugiem w województwie mazowieckim, która od początku aktywnie włącza się w inicjatywę. I tak jest również w tej edycji.

Tego dnia ponad 300 uczniów i przedszkolaków weźmie udział w sprzątaniu terenu wokół szkoły, okolicznych lasów i nad rzeką Bug. Dzięki wsparciu nadleśnictwa Drewnica na terenie placówki dzieci posadzą także kilkaset sadzonek sosny.

W sobotę (23 kwietnia) zaplanowano z kolei otwarte akcje sprzątania z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic.

Start akcji zaplanowany jest na Placu Gwiaździstym w Wyszkowie-Rybienku Leśnym o godz. 12:30. Uczestnicy sprzątania zostaną podzieleni na 11 grup roboczych rozlokowanych wzdłuż rzeki Bug.  Akcja potrwa do ok. godz. 15:00. Wieczorem zaplanowano podsumowanie akcji i koncert zespołu “Własny Port”.

Wstęp na koncert wolny. Serdecznie zapraszamy!

Do zobaczenia nad rzeką!