Jest potrzebna do życia. Pokrywa 70% powierzchni Ziemi i stanowi główny składnik ilościowy każdego organizmu. W Światowy Dzień Wody pochylamy się nad tym, co zrobić, by prawidłowo dbać o ten najcenniejszy z naturalnych zasobów.
Zakręcanie kranu, szybkie prysznice, rozsądne podlewanie roślin, gromadzenie deszczówki – sposobów jest wiele. Każdy z nich pozwala na zmniejszenie zużycia wody. Dlaczego to ważne?
Polska znajduje się w grupie państw, którym grozi deficyt wodny. 97% wody w naszym kraju pochodzi z opadów atmosferycznych. Wraz ze zmianami klimatycznymi, kurczą się nasze zasoby. Sytuacji nie poprawia także nieprawidłowe zagospodarowanie terenów miejskich.
Zaledwie 1,8% naszych rzek posiada wodę pierwszej klasy czystości, zdatnej do picia. Niemal 31% rzek posiada wody pozaklasowe o wskaźniku wyższym niż 60% skażenia. Jeziora to w większości wody drugiej i trzeciej klasy, czyli odpowiednio – o 6% skażenia, wykorzystywane w rekreacji i hodowli zwierząt oraz 33% skażenia, które wykorzystywane są w przemyśle i nawadnianiu pól.
Operacja Czysta Rzeka chroni środowisko wodne nie tylko poprzez sprzątanie rzek i ich okolic. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że rolę naturalnych zbiorników retencyjnych stanowią lasy, dlatego program Operacja Czysta Rzeka Sadzi Drzewa, realizowany we współpracy z naszym Partnerem Stowarzyszeniem Wspólnota Arche, ma na celu poprawienie kondycji nie tylko polskich lasów, ale i wód.
Dziś i jutro, z okazji Światowego Dnia Wody, sadzimy las w Repkach, w powiecie sokołowskim. Dajemy życie drzewom, dzięki tym, którzy zrezygnowali z koszulki podczas ubiegłorocznych akcji sprzątania. Gratulujemy im wysokiej świadomości. Wierzymy, że także w ten sposób wspólnie możemy zadbać o przyszłość wody.
Do zobaczenia nad rzeką!