Przywitaj wiosnę z ekomarzanną wg przepisu Operacji Czysta Rzeka

Już za chwilę przywitamy kalendarzową wiosnę. Topienie Marzanny to jeden z najbardziej znanych polskich zwyczajów. Jak świętować w sposób odpowiedni dla środowiska naturalnego, unikając przy tym tworzenia niepotrzebnych śmieci? Jako Operacja Czysta Rzeka po raz kolejny pokazujemy jak przygotować przyjazną dla środowiska Marzannę.

Ekologiczna Marzanna to taka, która jest przyjazna środowisku, wykonana z naturalnych materiałów, które ulegną biodegradacji w odróżnieniu od ekomarzanny, wykonanej ze śmieci.


„Decydując się na tę drugą nadajemy odpadom drugie życie w postaci kukły – eksponatu, np. na wystawę szkolną, jednak w nie powinnismy jej palić ani wrzucać do wody, czyli zgodnie ze zwyczajem topić. Śmieci wciąż pozostają śmieciami nawet w artystycznej formie i stanowią zagrożenie dla zwierząt i wody. Palenie plastikowych odpadów też nie jest ani zdrowe ani przyjazne środowisku. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jak zadbać o tradycję, pozostając w zgodzie z naturą” – mówi Izabela Sałamacha, rzeczniczka Operacji Czysta Rzeka.

Jak przygotować ekologiczną Marzannę wg przepisu Operacji Czysta Rzeka?

Wystarczy kilka naturalnych elementów roślinnych takich jak:
🌾 sitowie, trzcina, słoma albo kwitnące trawy do wykonania korpusu i głowy,
🌿 barwinek lub bukszpan, które posłużą jako zielone ozdoby, np. spódniczki czy włosów,
🧵 pakuły lniane lub sznurek konopny opcjonalnie do wiązania,
💧 klej z mąki i wody dla wzmocnienia konstrukcji.

Reszta zależy już tylko od umiejętności manualnych i wyobraźni tworzących marzannę.

Topienie ekologicznej Marzanny to także dobry pretekst do spaceru, na którym możemy zebrać zalegające nad naszymi rzekami odpady i cieszyć się czystszym, ładniejszym i zdrowszym otoczeniem.

Dla osób, które planują przygotowanie ekologicznej Marzanny np. na zajęciach z dziećmi przygotowaliśmy także dłuższy tutorial, czyli film z instruktażem:

Powodzenia i do zobaczenia nad rzeką!

Dołącz do nas i posprzątaj okolicę!

Rejestracja sztabów do 7. edycji odbywa się na stronie www.operacjarzeka.pl.

🔹 Szefem sztabu może zostać każda osoba dorosła, która podejmie się koordynacji lokalnej akcji i zadba o odbiór odpadów, najczęściej w porozumieniu z lokalnym samorządem lub operatorem.

🔹 Uczestnikiem akcji może zostać każdy, kto ukończył 18 lat. Osoby w wieku 13-17 lat mogą wziąć udział w sprzątaniu za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych. Dzieci do 13 r.ż. mogą uczestniczyć w akcji pod opieką rodziców lub opiekunów na miejscu akcji. 

🔹 Przedszkola, szkoły lub placówki oświatowe mogą zorganizować tzw. akcje szkolne, w ramach których to opiekun rejestruje sztab i zapisuje uczestników.

🔹 Można także organizować akcje firmowe, np. w ramach wolontariatu pracowniczego.

Operacja Czysta Rzeka

To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. Dzięki temu w 6 edycjach ponad 64 tysiące wolontariuszy zebrało 1447 ton śmieci w całej Polsce.

Co roku akcję wspierają samorządy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, największe wypożyczalnie sprzętu pływającego oraz lokalni liderzy, media i przedstawiciele życia publicznego tacy jak: Jacek Kleyff, Andrzej Stasiuk, Adam Nowak i Raz Dwa Trzy, Stanisław Soyka, Urszula Dudziak, Kayah, Marek Kamiński, Anna Maruszeczko, o. Tomasz Dostatni, prof. Stanisław Baj, dr Andrzej Kruszewicz, o. Leon Knabit, Justyna Steczkowska czy Beata Sadowska. Operację Czysta Rzeka wspierał także śp. Aleksander Doba. 

Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona – wydawca magazynu Kraina Bugu. 

Operacja Czysta Rzeka wspierana jest przez sponsorów i partnerów. Sponsorem Strategicznym 7. Edycji jest marka Dafi. Sponsorami Oficjalnymi są: Biedronka, PepsiCo, Kärcher. Sponsorem Wspierającym jest York PL. Oficjalnym Dostawcą Paczek został InPost, natomiast Partnerem Sztabu Głównego – ODO 24 i Arche. Status Oficjalnego Dostawcy Paliwa otrzymała sieć stacji paliw Moya, a status Oficjalnego Odbiorcy Odpadów – firma Remondis. Generali zostało Oficjalnym Ubezpieczycielem Edycji, a firmy: Toyota Auto Podlasie i Model Opakowania – Partnerami Logistycznymi. Partnerem Technologicznym zostało Autenti, Partnerem Informatycznym – dhosting.pl, Partnerem DOOH – Jet Line, Partnerem Komunikacyjnym – Helios, natomiast Poligraficznym Poligraficznym – Fold. Partnerem Regionu Warmińsko-Mazurskiego została firma Dobra Energia dla Olsztyna.

Szczegółowe informacje:   

Iza Sałamacha

Rzeczniczka prasowa Operacja Czysta Rzeka
609 900 492

Pobierz jako

Udostępnij

Załączniki