Dowiedz się, co robić z elektrośmieciami i jak chronić środowisko

partner merytoryczny

Elektrośmieci

Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny –  który do działania potrzebował prądu, działał na baterie lub czerpał energię z akumulatora.  

Przykłady elektrośmieci: 

  • lodówki, pralki, zmywarki
  • monitory, telewizory
  • laptopy, klawiatury, myszki, drukarki
  • telefony, gadżety elektroniczne, odbiorniki radiowe, głośniki, urządzenia sportowe

Nieodpowiednio zabezpieczony lub wyrzucony w nieodpowiednie miejsce, zużyty sprzęt może być niebezpieczny dla ludzi i środowiska – nie wolno wyrzucać elektrośmieci do zwyczajnych pojemników na odpady. Informuje o tym znak przekreślonego kosza na śmieci na produkcie lub jego opakowaniu.

Obowiązki i prawa użytkownika

Jako użytkownik urządzeń elektronicznych lub elektrycznych, musisz pamiętać o tym, żeby pozbywać się ich wyłącznie w specjalnie wyznaczonych miejscach. Są to Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) lub Gminne Punkty Zbierania Odpadów (GPZO). 

Urządzenia o niewielkich rozmiarach, np. stare telefony komórkowe,  zepsute suszarki do włosów czy zużyte baterie – należy wyrzucać do specjalnych kontenerów na odpady. Znajdź najbliższy na stronie http://www.czerwonekontenery.pl/

Jeżeli mieszkasz na terenie województwa mazowieckiego lub śląskiego, duże urządzenia – pralki, lodówki, zmywarki, kuchenki, czy telewizory – mogą zostać od Ciebie odebrane bezpłatnie. Zgłoś zapotrzebowanie na stronie www.elektrosegregacja.pl lub pod numerem infolinii 888 092 093.

Kiedy kupujesz nowy sprzęt, sprzedawca ma obowiązek odebrać od Ciebie poprzednie urządzenie tego samego typu. Przykładowo zatem, przy nabyciu nowej pralki masz prawo nieodpłatnie oddać starą.  

Obowiązki firm

Każda działająca na terenie Polski firma, która produkuje lub importuje sprzęt elektroniczny i elektryczny, ma obowiązek poddać recyklingowi określoną w ustawie masę. W 2023 roku jest to 65% masy wprowadzonego sprzętu. Przykładowo, jeżeli dane przedsiębiorstwo sprowadzi do Polski 1000 kg urządzeń, to 650 kg zużytego sprzętu musi zostać zebrane i trafić do recyklingu. 

Dodatkowa regulacja dotyczy baterii – każdy sklep o powierzchni przekraczającej 25 m2, w którym sprzedawane są baterie, ma obowiązek bezpłatnie przyjmować zużyte baterie

Dlaczego recykling jest tak ważny?

Recykling to proces, w którym z odpadów są tworzone nowe produkty. Pozwala on zaoszczędzić zużycie surowców i zmniejszyć presję na środowisko. Materiały takie jak metale, szkło, tworzywa sztuczne lub papier mogą zostać wykorzystane ponownie – z korzyścią dla planety. 

Oddając elektrośmieci do recyklingu, chronisz środowisko przed niebezpiecznymi substancjami, pomagasz zachowywać cenne przyrodniczo obszary oraz zmniejszasz ślad węglowy i materiałowy. Przyczyniasz się również do większej ochrony praw człowieka – wydobycie wielu surowców strategicznych często bowiem wiąże się z przemocą i wyzyskiem, które mogą osłabnąć w wyniku zmniejszonego popytu. 

Zanim oddasz sprzęt do recyklingu, upewnij się, czy nie można go naprawić

wieści z programu

Sprzątanie Doliny Kostrzynia na Mazowszu

W sobotę 25 maja odbyło się sprzątanie Doliny Kostrzynia na odcinku meandrującym od Oleksina do Słuchocina. Wolontariusze zebrali 8 worków odpadów. Rzeka Kostrzyń znajduje się we wschodniej części województwa mazowieckiego i jest lewym dopływem Liwca. Dolinę przecina droga krajowa nr

Czytaj więcej

Stowarzyszenie Chrońmy Żurawie w akcji!

Stowarzyszenie Chrońmy Żurawie po raz drugi działa wspólnie z Operacją Czysta Rzeka. W tegorocznej akcji sprzątano okolice rzeki Niewodnicy w województwie Podlaskim. “Rzeka Niewodnica nazwę swą wywodzi od słowa Niewód, była ona kiedyś rzeką rybną, w której łowiono niewodami. Wywarła ona duży wpływ na rozwój naszej okolicy. Okoliczne

Czytaj więcej

Studenci z Trójmiasta posprzątali z Operacją Czysta Rzeka

Operacja Czysta Rzeka pojawiła się na tegorocznych Juwenaliach Gdańskich – największym święcie studentów w północnej Polsce. W ramach współpracy zorganizowaliśmy trzy akcje sprzątania Gdańska z udziałem osób studiujących w Trójmieście. Pierwsza akcja odbyła się w 8 maja. W sprzątaniu wzięły

Czytaj więcej

Video

Kocham Recykling - projekt firmy ASEKOL PL

Jeśli w Twojej firmie dzieją się fajne rzeczy, zespół jest zaangażowany społecznie i ekologicznie, zapraszamy do udziału we wspólnym projekcie. 


Chcesz dołączyć do programu?

kierownik projektów w firmie asekol pl

Małgorzata Krueger

ORGANIZATORZY O PROGRAMIE

PARTNER MERYTORYCZNY

Organizacja not-for-profit założona przez największych producentów branży elektroniki użytkowej, biurowej, telekomunikacyjnej oraz informatycznej. W imieniu producentów i importerów sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii i opakowań organizuje ogólnopolski system odbioru zużytego sprzętu, baterii i odpadów opakowaniowych. Zapewnia odbiór, transport i recykling zużytych urządzeń elektrycznych, baterii i opakowań oraz finansowanie systemu.

współpraca

Pierwsza i największa w Polsce społeczna akcja oddolnego sprzątania rzek, jezior oraz terenów zielonych. Powstaliśmy w 2019 nad Bugiem i szybko zaczęliśmy być obecni na terenie całej Polski. Szanujemy przyrodę i działamy dla niej, wierząc, że tylko razem można zmieniać świat na lepsze.

mirosław baściuk

Dyrektor Zarządzający i Członek Zarządu ASEKOL PL

Firma ASEKOL PL bardzo chętnie angażuje się w akcje społeczne, które mają potencjał edukacyjny i angażują ludzi do konkretnych aktywności przynoszących wymierne rezultaty. Operacja Czysta Rzeka jest jedną z nich. Swoim uczestnictwem chcielibyśmy wzmocnić akcję o elementy edukacji w zakresie zbiórki i przetwarzania elektrośmieci – wiele takich odpadów nadal znajduje się w nieprzeznaczonych do tego miejscach, tworząc zagrożenie dla ludzi i środowiska. Od wielu lat prowadzimy szereg inicjatyw promujących zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii. Przybliżamy punkty zbiórki do mieszkańców w ramach programu Czerwone Kontenery, prowadzimy edukację w szkołach i prowadzimy zakład przetwarzania Enviropol, gdzie w bezpieczny dla środowiska sposób przetwarzamy zużyty sprzęt. Wierzymy, że nasze działania przynoszą konkretne, pozytywne efekty, prowadzące do korzystnych dla środowiska naturalnego zmian.

małgorzata krueger

Kierownik Projektów w firmie ASEKOL PL

Kocham Recykling z ASEKOL PL to projekt edukacyjny, którego celem jest zbiórka elektroodpadów  – zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii. Jeśli  Państwa firma jest zaangażowana społecznie i ekologicznie, zapraszamy do udziału we wspólnym przedsięwzięciu. ASEKOL PL zapewnia pojemniki, bezpłatny odbiór oraz recykling zebranych elektroodpadów. Wybór daty oraz określenie długości zbiórki należy do Państwa. Zebrany sprzęt trafi do zakładów przetwarzania, gdzie w pierwszej kolejności zostaną wyjęte baterie i akumulatory. Zostaną one przetransportowane do zakładów wyspecjalizowanych w ich recyklingu. Następnie do przetworzenia trafi sprzęt, z którego odzyskamy metale – w tym miedź, aluminium i stal. Procesowi recyklingu poddane zostaną również tworzywa sztuczne – przede wszystkim obudowy sprzętu. Zachęcamy do przemyślanych zakupów oraz dbania o używane urządzenia. Jednak jeśli sprzęt nie działa i nie da się go naprawić, zapraszamy do recyklingu z ASEKOL PL.