5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska, więc z tej okazji wraz z SW Research przyjrzeliśmy się się naszemu podejściu do ekologii i dominującym w społeczeństwie trendom. Badanie EkoBarometr, którego jesteśmy partnerem nie pozostawia wątpliwości – większość z nas nie zgadza się na śmieci oraz inne formy zanieczyszczania i niszczenia przyrody. Jednak co niepokojące, blisko połowa z nas (46%) uważa, że ubiegłoroczna katastrofa na Odrze nie miała żadnego wpływu i nic w nich nie zmieniła.
Jak pokazuje badanie, 69% Polaków niepokoi się odpadami zalegającymi w lasach oraz na innych terenach zielonych, niewiele mniej zauważa też niebezpieczeństwo związane z zanieczyszczeniem wód (64%). W Operacji Czysta Rzeka dostrzegamy Wasze zaangażowanie, bo chętnych do działania dla środowiska nieustannie przybywa. Oczywiście nadal pozostaje sporo do zrobienia, dlatego nieustannie zapraszamy na pokład.
Wyniki najnowszego EKObarometru nie napawają jednak wielkim optymizmem. Jasno pokazują, że dość mocno obawiamy się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń zbiorników wodnych, jednak niewiele robimy. W ubiegłym roku katastrofą ekologiczną została dotknięta rzeka Odra. Okazuje się, że jedynie 8 proc. ankietowanych deklaruje, że zmieniło zarówno swoje podejście, jak i codzienne nawyki na bardziej ekologiczne. Tylko 3 na 10 Polaków twierdzi, że katastrofa na Odrze uwrażliwiła ich na kwestie ekologiczne i to pewnie oni pojawiają się na naszych akcjach.
Blisko połowa z nas (46%) uważa, że ubiegłoroczna klęska ekologiczna nie miała żadnego wpływu i nic w nich nie zmieniła w ich zachowaniach
To smutne, bo nie minął rok od katastrofy ekologicznej na Odrze, a wygląda na to, że tak dramatyczne wydarzenia w świecie przyrody są szybko zapominane, nie skłaniając wielu z nas do żadnych refleksji. Przez kilka miesięcy wydawało się, że nagle wszyscy zainteresowali się zanieczyszczeniem rzek, a tymczasem okazuje się, że było to chwilowe. Przy rzekach działamy już piąty rok i dbamy o naturalne środowisko, organizując akcje sprzątania, ale także nie pozostając biernym wobec niepokojących zjawisk. Apelujemy do społeczeństwa o zgłaszanie takich sytuacji odpowiednim służbom, bo katastrofa na Odrze w swojej skali była największą, natomiast w ciągu roku niebezpieczne zdarzenia dzieją się znacznie częściej, a w związku ze zmianami klimatu oraz brakiem skutecznego monitoringu związanego z odprowadzaniem ścieków przemysłowych, anomalia w rzekach będą występować i mogą mieć katastrofalne skutki. Nie możemy pozostać obojętni na to, co się dzieje ze środowiskiem. Zmiana nawyków jest konieczna, uwrażliwianie na kwestie ekologiczne powinno być stałym elementem obywatelskiej edukacji, warto o tym rozmawiać, inspirować i wyjaśniać.
Do zobaczenia nad rzeką!