ARCHE S.A. – MONIKA WOJCIECHOWSKA

Udział w Operacji Czysta Rzeka to dla nas już chyba tradycja. Kiedy nadchodzi wiosna od razu planujemy akcje w naszych biurach i hotelach. Sprzątają nasi pracownicy z rodzinami, ale także goście hotelowi m.in. w Pałacu i Folwarku Łochów, Zamku Janów Podlaski, Cukrowni Żnin czy Koszarach w Górze Kalwarii. Jesteśmy z OCR od samego początku. Prezes naszej spółki Władysław Grochowski nie zastanawiał się przed przystąpieniem do akcji nawet chwili. Pieniądze jakie wtedy zostały zainwestowane w OCR zwracają się nam z nawiązką, kiedy patrzymy ile osób bierze udział w operacji. W takich chwilach człowiek po prostu wierzy w ludzkość, że nie jest z nami tak źle.

Jakie działania podejmuje ARCHE S.A. w kontekście zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska?

Obecnie Arche SA kupuje pod swoje inwestycje tylko grunty zdegradowane, poprzemysłowe, często bardzo zanieczyszczone. Nie chcemy niszczyć kolejnych łąk, pól uprawnych, wycinać lasów, żeby wybudować następny hotel lub bloki. Na nasze inwestycje wybieramy tereny często bardzo zanieczyszczone, wymagające renowacji. Stare fabryki, elektrownie, budynki o przeznaczeniu militarnym, często przeznaczone do rozbiórki, rewitalizujemy, dając im drugie życie i funkcje, które służą ludziom, adaptując je na hotele, centra konferencyjne, sanatoria. Także to co w nich znajdziemy próbujemy uratować. Ze starych mebli lub odpadków budowlanych staramy się tworzyć nowe funkcjonalne przedmioty jak meble, czy elementy dekoracyjne. Na terenie Zakładu Karnego w Siedlcach i Areszcie Śledczym w Warszawie Służewiec prowadzimy Pracownię Rewitalizację Mebli, zatrudniając kilkudziesięciu osadzonych, którzy mają właśnie takie niecodzienne zadania.

Jaka jest strategia/plan na zrównoważony rozwój firmy na najbliższe lata?

W ciągu najbliższych 5 lat Arche SA planuje przejść całkowicie na używanie zielonej energii poprzez wprowadzanie najnowocześniejszych rozwiązań. Właśnie trwają analizy i planowanie tego procesu. Obecnie w większości hoteli istnieją już instalacje fotowoltaiczne, w biurach od dawna nie używamy wody butelkowanej, rezygnujemy z używania plastikowych butelek w hotelach, ograniczamy zużycie wody.
W naszych obiektach wykorzystujemy również centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła, dzięki którym odzyskujemy 40% energii potrzebnej do ogrzania budynków czy też kotłownie na biomasę, wykorzystujące odpady z przetwórni meblowych jako paliwo. Ale to dopiero początek zmian jakie wprowadzamy.

Monika Wojciechowska – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Wspólnota Arche