Społeczność Radia 357 dołącza do Operacji Czysta Rzeka

ZaWodnicy 357 to wiosenna akcja Społeczności Radia 357, poprzez którą włącza się w ogólnopolską Operację Czysta Rzeka. We wspólnym projekcie zachęcamy do posprzątania rzek i “poprawy warunków brzegowych”. 

  • Patroni, słuchacze i zespół Radia 357 będą sprzątali brzegi rzek, jezior i stawów
  • Rejestracje sztabów i akcji od 21 marca na stronie zawodnicy.Radio357.pl
  • Można również ufundować zestawy do sprzątania
  • Akcja główna odbędzie się na 357. kilometrze Wisły – w Kazimierzu Dolnym
  • Partnerem akcji jest Fundacja Czysta Rzeka

Patroni zakładają sztaby

Akcja ZaWodnicy 357 rozpoczęła się 21 marca – w pierwszy dzień wiosny. Polega na wytypowaniu zaśmieconego brzegu i zebraniu ekipy, która to miejsce posprząta. O miejscu i dacie akcji decydują szefowie sztabów – sztaby mogą zakładać aktywni Patroni Radia 357. W samych akcjach może wziąć udział każdy, kto się zarejestruje i zgłosi do pomocy.

– Świetnie pamiętamy odzew, z jakim spotkała się nasza akcja sadzenia lasu. Chcieliśmy zebrać na 3,57 ha lasu, a zebraliśmy na trzy razy więcej. W ciągu 10 dni nasi Słuchacze sfinansowali aż 106 450 metrów kwadratowych lasu, czyli ponad 10 hektarów. W akcję włączyło się wtedy 13 tysięcy osób, wykonując 15 tysięcy transakcji. Słuchacze pomogli nam też osobiście – w 4 lokalizacjach pojawiło się 550 osób, by z łopatami posadzić tysiące sadzonek drzew. Taka jest społeczność Radia 357. Dlatego wracamy z propozycją kolejnej akcji – tym razem będą to wiosenne porządki. Marzy nam się, żeby powstało 357 sztabów i że – w myśl naszego hasła – realnie poprawimy warunki brzegowe w naszym kraju – tłumaczy Paweł Sołtys kierujący pracami zarządu Radia 357.

Logistycznym i merytorycznym partnerem akcji jest Fundacja Czysta Rzeka.

– Operacja Czysta Rzeka to największa w Polsce akcja społeczna sprzątania rzek i terenów zielonych. Przez 5 lat zgromadziliśmy wokół nas ponad 36 tys. ludzi, zebraliśmy 885 ton śmieci. Jesteśmy więc sprawdzonym partnerem, który potrafi zmobilizować społeczność do wiosennych porządków, by dbać jeszcze skuteczniej o środowisko. Ochrona tak cennych zasobów jak woda czy troska o bioróżnorodność to wartości, którymi chcemy zarażać innych. Wierzymy, że zaangażowanie społeczności Radia 357 może przynieść wymierne pozytywne efekty, bo razem możemy zrobić więcej dla dobra naszej planety i przyszłych pokoleń – mówi Izabela Sałamacha, rzeczniczka akcji i Członkini Zarządu Fundacji Czysta Rzeka.

Rejestracje sztabów i uczestników akcji są możliwe poprzez stronę zawodnicy.Radio357.pl Zarejestrowani uczestnicy akcji otrzymają zestawy – rękawiczki i worki, a szefowie sztabów dodatkowo pamiątkowe koszulki. Po akcji osoby, które wezmą w niej udział mogą pobrać pamiątkowy certyfikat. Każdy sztab może też przysłać swoje zdjęcie z akcji, które zostanie umieszczone na stronie zawodnicy.Radio357.pl.

Akcja główna w Kazimierzu Dolnym

357. kilometr Wisły zlokalizowany jest w Kazimierzu Dolnym. Dlatego właśnie w tym miejscu odbędzie się akcja główna Operacji Czysta Rzeka z udziałem Radia 357. Na 20 kwietnia 2024 roku zaplanowane zostało tu największe sprzątanie brzegu, a Marek Niedźwiecki poprowadzi wyjazdową audycję “Zakamarki”. W specjalnym miasteczku zlokalizowanym w Porcie Jachtowym będzie także okazja do spotkania z dziennikarzami Radia 357. 

Można ufundować zestawy do sprzątania

Osoby, które nie mogą zaangażować się osobiście mogą ufundować zestawy do sprzątania dla zaWodników i zaWodniczek.

– Koszt jednego zestawu to 3,57 zł. Uznaliśmy, że to nie może być przypadek. Dlatego dodatkowo wymyśliliśmy, by każdy mógł dorzuci się do tych zestawów. Wystarczy wejść na stronę zawodnicy.Radio357.pl i zostać Patronem/Patronką albo zwiększyć wsparcie. Pierwszą miesięczną wpłatę albo kwotę zwiększającą wsparcie przekażemy Fundacji Czysta Rzeka na sfinansowanie zestawów – wyjaśnia Paweł Sołtys.

Start: 21 marca 2024 (od tego dnia można zakładać sztaby i planować akcje)

Koniec: 25 maja 2024 (to ostatni dzień na przeprowadzenie akcji)

Dokładna lokalizacja akcji głównej 20 kwietnia 2024: Camping Port Port Jachtowy w Kazimierzu Dolnym, ul. Senatorska

Zgłoszenia do akcji głównej: zawodnicy.Radio357.pl

Partner akcji: Fundacja Czysta Rzeka

***

Fundacja Czysta Rzeka działa od 26 lutego 2024 roku, ale jej historia jest o wiele dłuższa. Wywodzi się od Operacji Czysta Rzeka – ogólnopolskiej akcji społecznej sprzątania rzek i terenów zielonych. Początki Operacji sięgają 2018 roku, kiedy w redakcji magazynu “Kraina Bugu” narodził się pomysł sprzątania rzeki Bug oraz jej dopływów. Dzięki zaufaniu i wsparciu pierwszych partnerów udało się rozpocząć pierwszą edycję porządków. W ciągu kilku dni okazało się, że potrzeba oddolnych działań na rzecz środowiska naturalnego występuje również w wielu innych miejscach. Jednodniowa inicjatywa nad Bugiem błyskawicznie rozwinęła się do kilkutygodniowej akcji ogólnopolskiej, w którą zaangażowały się osoby publiczne oraz lokalni liderzy.

Do tej pory odbyło się pięć edycji akcji Operacja Czysta Rzeka. W dotychczasowych pięciu odsłonach tej inicjatywy udział wzięło ponad 36,7 tys. osób, które zebrały ponad 885 ton śmieci.

Fundatorem Fundacji Czysta Rzeka jest 5 Strona Sp. z.o.o – wydawca czasopisma “Kraina Bugu”.
www.czystarzeka.org; www.operacjarzeka.pl

***

Radio 357 to stacja założona przez byłych dziennikarzy radiowej Trójki. Zespół tworzy obecnie ponad 100 autorów, dziennikarzy oraz osób organizujących pracę radia. Audycje przygotowują m.in. Marek Niedźwiecki, Piotr Kaczkowski, Kuba Strzyczkowski, Marcin Łukawski, Krystian Hanke, Michał Olszański, Patrycjusz Wyżga, Marcin Cichoński, Katarzyna Pruchnicka, Tomasz Gorazdowski, Antoni Grudniewski, Tomasz Rożek, Paulina Wilk, Aleksandra Budka, Gabriela Darmetko, Mateusz Fusiarz, Piotr Stelmach, Marta Kula, Michał Gąsiorowski, Agnieszka Obszańska, Roma Leszczyńska, Izabela Woźniak, Paweł Sołtys, Daniel Wyszogrodzki, Tomasz Jeleński, Katarzyna Kłosińska, Filip Jaślar, Łukasz Błąd, Krzysztof Szubzda, Halina Wachowicz, Bartosz Gil, Baasch, Łukasz Dunaj, Justyna Godz, Olga Mickiewicz, Agnieszka Szwajgier, Maja Piskadło, Marcin Klimkowski, Grzegorz Sajór i Michał Żakowski.

Radio 357 wprowadziło również serwisy informacyjne nadawane rano i popołudniu. Przygotowuje je zespół 13 dziennikarzy, reporterów i serwisantów oraz 8 korespondentów zagranicznych. Pracę newsroomu koordynuje Andrzej Rudke.

Radio 357 funkcjonuje i rozwija się dzięki wyjątkowej Społeczności Patronów, których jest już ponad 50 000. Łączą ich podobne wartości, wymagania co do jakości i poziomu treści, zainteresowania. Patroni nie tylko zapewniają wsparcie finansowe, ale również współtworzą radio w ramach dyskusji, ankiet, sugestii i spotkań “live”. Cieszą się również przywilejami – m.in. możliwością głosowania na Listę Piosenek oraz dostępem do ekskluzywnych treści w sekcji Twoje 357. Organizowane są dla nich także specjalne spotkania z artystami, konkursy i inne wydarzenia 

W grudniu 2021 roku Radio 357 otrzymało prestiżową nagrodę Grand Press Digital za „innowacyjne podejście w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej”. Redakcja magazynu Press wytypowała nominowanych wspólnie z 21 specjalistami z mediów cyfrowych, reprezentantami nadawców, firm badawczych, start-upów i agencji interaktywnych.

We wrześniu 2022 roku Radio 357 otrzymało nagrodę PR Wings w kategorii “Zmiana biznesowa, komunikacyjny game changer” za komunikację ze swoją społecznością. Nagrodę przyznało 40-osobowe jury, w skład którego weszli specjaliści od komunikacji. Konkurs organizuje Stowarzyszenie Agencji Public Relations.

Radio 357 można wesprzeć na stronie wspieram.Radio357.pl.

Radio 357 jest dostępne bezpłatnie przez aplikację (Android i iOS), stronę internetową, agregatory stacji internetowych (m.in. OpenFM, WP Pilot, Patronite Audio, TuneIn, Replaio, MyTuner, MediaU, PlayNow). Stacja zwiększa także zasięg poprzez rosnącą dostępność w telewizjach kablowych.

***

Iza Sałamacha

Rzeczniczka prasowa Operacja Czysta Rzeka
609 900 492

Pobierz jako

Udostępnij

Załączniki