Baterie i akumulatory to stałe elementy naszego codziennego funkcjonowania. Dzięki tym urządzeniom działają samochody, telefony, komputery, szczoteczki, zegarki, odkurzacze i wiele innych otaczających nas sprzętów. Z okazji obchodzonego 9 września Dnia Recyklingu Baterii chcemy zwrócić uwagę na ich prawidłową utylizację.
Czym jest bateria? W uproszczeniu to rodzaj urządzenia, które służy do przechowywania energii elektrycznej w postaci chemicznej, a następnie w kontrolowany sposób uwalnia ją jako prąd stały. Każda bateria ma określoną żywotność i już po jednorazowym wykorzystaniu staje się niebezpiecznym odpadem. Baterie zawierają toksyczne pierwiastki, między innymi ołów, kadm, lit i nikiel. Gdy bateria ulegnie rozszczelnieniu, wszystkie wymienione wyżej związki mogą trafić do środowiska naturalnego. Pierwiastki te są groźne nie tylko dla wody i gleby, ale także dla ludzi. Powyższe substancje mogą być przyczyną chorób szpiku kostnego, uszkodzenia nerek, wątroby czy układu nerwowego. Jedna źle zutylizowana bateria alkaliczna może skazić aż metr sześcienny gleby.
Co robić, aby chronić środowisko?
Całkowite wyeliminowanie baterii z życia codziennego jest niemożliwe. Warto jednak zadbać o to, by w używanych przez nas urządzeniach znajdowały się akumulatory, które można naładować, a nie baterie jednorazowego użytku. Tym samym będziemy zużywać mniej cennych surowców potrzebnych na produkcję baterii, ograniczymy transport, ślad węglowy i wodny i co najważniejsze – zminimalizujemy ryzyko zatrucia wody i gleby. Używanie akumulatorów to także oszczędność pieniędzy.
Jak utylizować baterie?
Baterie należy wyrzucać do specjalnych pojemników znajdujących się w wielu miejscach publicznych, takich jak sklepy, urzędy, obiekty rekreacyjne czy szkoły. Można je także oddać bezpłatnie do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajduje się w każdej gminie w Polsce. Kolejną opcją jest wyrzucanie baterii do pojemników znajdujących się w sklepach prowadzących sprzedaż baterii i akumulatorów (w każdym sklepie powyżej 25m2 jest taki pojemnik).
Aby nie jeździć codziennie do wyżej wymienionych punktów z pojedynczymi bateriami, warto zadbać o miejsce w domu, w którym moglibyśmy zgromadzić większą ilość zużytych urządzeń. Na zużyte akumulatory możemy przeznaczyć plastikowe pudełko lub skrzynkę.
Jako Operacja Czysta Rzeka apelujemy o szczególną ostrożność w kontakcie z bateriami i akumulatorami napotkanymi nad wodą. Dbajmy o siebie i o nasze środowisko naturalne!
Do zobaczenia nad rzeką!