Z okazji Międzynarodowego Dnia Działań na rzecz Rzek zachęcamy, by zadbać o polskie rzeki sprzątając nad ich brzegami. 1 marca Operacja Czysta Rzeka wystartowała po raz siódmy. Na ten moment zarejestrowano 381 sztabów, 419 akcji, 9496 uczestników. Zaraportowano 3 tony odpadów.
Według badania EKObarometr 56% Polaków uznaje rzeki za najbardziej zanieczyszczone obszary w kraju. Jednocześnie co czwarty uważa, że to właśnie zanieczyszczenie rzek stanowi największe zagrożenie dla przyszłości naszej planety. Operacja Czysta Rzeka – największa w Polsce akcja społecznego sprzątania rzek i terenów zielonych od 2019 roku zgromadziła społeczność ponad 64 tysięcy wolontariuszy, dzięki zaangażowaniu których uprzątnięto aż 1447 ton śmieci. Niemal połowa akcji sprzątania odbywa się właśnie nad rzekami.
Z okazji Międzynarodowego Dnia na rzecz Rzek w ramach Operacji Czysta Rzeka odbędą się lokalne akcje sprzątania w plenerze. W sobotę 15 marca porządki zaplanowano m.in. w dolinie Następówki (mazowieckie), nad Dobrą (dolnośląskie), nad Wisłą w Puławach (lubelskie), okolicach rzek: Gnojnik i Łówczanka (podkarpackie) oraz Budkowiczanki (opolskie).
„Dostrzeżenie potrzeb ochrony środowiska rzecznego i troska o te okolice to najlepszy sposób na docenienie mocy, siły i piękna rzek, a tym samym zadbanie o lepszą jakość życia nas samych. To dobra data do świętowania w plenerze – nad rzeką czy sadząc drzewa. Akcje sprzątania mogą odbyć się na lądzie w okolicy rzeki lub z poziomu kajaka czy łódki, ale wówczas uczestnicy powinni zadbać o sprawny sprzęt i bezpieczeństwo ekopatrolu na wodzie” – zwraca uwagę Izabela Sałamacha, rzeczniczka prasowa Operacji Czysta Rzeka.
Las Operacji Czysta Rzeka
W dniach 14 i 15 marca w okolicach Łosic na Mazowszu będą sadzone drzewa w ramach programu „Operacja Czysta Rzeka Sadzi Drzewa”.
Pragniemy podkreślić, że drzewa na brzegach rzek pełnią wiele ważnych funkcji. Ograniczają wzrost temperatury czy też parowanie, ale także regulują i stabilizują rozwój roślinności wodnej. Zdolności retencyjne drzew zmniejszają eutrofizację wód, wspomagają procesy ich samooczyszczania, magazynują wodę. Stare i duże drzewa o rozbudowanym systemie korzeniowym nie tylko umacniają brzegi przed nadmierną erozją boczną, ale także dają schronienie wielu gatunkom zwierząt.
„Stworzymy pierwszy Las Operacji Czysta Rzeka, który zostawimy następnym pokoleniom” – zapowiada Daniel Parol, współorganizator akcji.
Od 2023 roku Operacja Czysta Rzeka posadziła już ponad 20 tys. drzew w różnych miejscach.

W dniu działania na rzecz rzek pragniemy zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię.
Obywatelski projekt ustawy o nadaniu Odrze osobowości prawnej trafił już do parlamentu. Aby jednak wszedł pod obrady sejmu, wolontariusze muszą zebrać 100 tysięcy podpisów do końca kwietnia.
Dlaczego to tak ważne?
Odra to nasze wspólne dobro i druga największa rzeka w Polsce, która nadal nie odzyskała równowagi po katastrofie ekologicznej w 2022 roku. Nadanie tej rzece osobowości prawnej to krok w stronę skuteczniejszej ochrony, z korzyścią dla ludzi, zwierząt i przyszłych pokoleń. Prawo do czystej wody to nasze prawo!
Jak możesz pomóc?
Wejdź na stronę
www.ustawa.osobaodra.pl
Obejrzyj krótkie wideo
Odpowiedz na kilka prostych pytań (wymóg ochrony danych osobowych)
Podaj swoje dane i maila, a otrzymasz zaświadczenie o możliwości zbierania podpisów wraz ze wszystkimi dokumentami, w tym listami do zbierania podpisów.
Dołącz do Operacji Czysta Rzeka i wspólnie zadbajmy o dobro naszych rzek!