Międzynarodowy Dzień Działania na rzecz Rzek

Operacja Czysta Rzeka to społeczna akcja sprzątania rzek i terenów zielonych, która nigdy nie bierze urlopu. Każdego dnia robimy wszystko, by otaczające nas tereny były czystsze, a świadomość i odpowiedzialność społeczeństwa coraz większa. Dziś, w Międzynarodowy Dzień Działania na rzecz Rzek, chcemy zwrócić szczególną uwagę na 1100 rzek znajdujących się na terenie naszego kraju.

Wisła, Odra, Warta, Bug, Narew, San, Noteć, Pilica – największe z płynących przez Polskę rzek. Przekraczamy je jadąc mostami, wypoczywamy nad ich brzegami, piszemy o nich piosenki, malujemy, obserwujemy i… zaśmiecamy. Co roku podczas wiosennych i letnich akcji sprzątania wolontariusze wraz ze Sztabem Głównym Operacji Czysta Rzeka wyławiają z rzecznych wód butelki, opony, styropian i mnóstwo innych rzeczy, które nigdy nie powinny się w nich znaleźć. Za jedną z największych katastrof ekologicznych w Polsce uznaje się tę na Odrze z lipca 2022 r., a za jej bezpośredni powód – działalność człowieka.

Co robić, by chronić nasze rzeki?

Przede wszystkim nie szkodzić. Banał, ale uważamy, że warto pochylić się nad tą kwestią. Codziennie dokonujemy wyborów konsumpcyjnych, zużywamy wodę, korzystamy z sieci wodociągowych. Do głębszej refleksji na temat działań na rzecz rzek zachęca nasza rzeczniczka Izabela Sałamacha w rozmowie z portalem tvp.pl.

Aby nie przyczyniać się do degradacji wód pamiętajmy o:

  • używaniu środków, które ulegają szybkiej biodegradacji,
  • ograniczaniu zużycia wody,
  • świadomych zakupach produktów spożywczych i ograniczaniu plastiku,
  • odpowiedzialnym korzystaniu z sieci kanalizacyjnych,
  • gromadzeniu deszczówki,
  • stosowaniu zamkniętych obiegów wody,
  • prawidłowej segregacji i izolacji odpadów,

Wiosna jest dobrą porą do przyjrzenia się swoim dotychczasowym nawykom ekologicznym. Wierzymy, że jako świadome społeczeństwo będziemy zapobiegać niszczeniu rzek i stanie się to naszą tradycją. A skoro o tradycjach mowa – pierwszy dzień najpiękniejszej pory roku tuż tuż, a wraz z nim… setki marzann, które zmienią się w śmieci.

Jeśli chcesz pożegnać zimę w ekologiczny sposób, mamy dla Ciebie wyjątkowy tutorial przygotowania eko marzanny przyjaznej środowisku, wykonanej z naturalnych materiałów, które ulegną biodegradacji.

Wystarczy kilka naturalnych elementów roślinnych takich jak: sitowie, trzcina, słoma albo kwitnące trawy, które można uzupełnić zielonymi ozdobami z barwinka lub bukszpanu i połączyć pakułami lnianymi lub sznurkiem konopnym. Dla wzmocnienia konstrukcji warto dodać także odrobinę kleju z mąki i wody.

Szczegółowe wskazówki znajdziecie w naszym filmie instruktażowym, w którym artystka ludowa Ula Panasiuk i bohater Operacji Czysta Rzeka Bob Er podpowiadają, w jaki sposób przygotować eko marzannę: