PEPSICO POLAND – JULIAN KRZYŻANOWSKI

PepsiCo już od lat konsekwentnie realizuje cele w obszarze zrównoważonego rozwoju. Szczególny nacisk kładziemy na zaangażowanie firmy w realizację celów, które pozwolą wdrożyć zmiany prowadzące do zapewnienia lepszego jutra dla wszystkich mieszkańców planety. Wśród tych zamierzeń znajdują się obszary takie jak działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu, wdrażanie zasad zrównoważonego i odpornego na zmiany rolnictwa, a także zapewnienie dostępu do odpowiedniej jakości wody mieszkańcom świata.

Mając na uwadze te wielkie założenia, nie boimy się zakasać rękawów i trochę czasem pobrudzić, by pozbierać odpady z miejsc, w których nie powinny się znajdować. Czasem robimy to samodzielnie, czasem w porozumieniu z partnerami. Nasz udział w akcji Operacja Czysta Rzeka to naturalne przedłużenie naszych działań na rzecz budowy świata, w którym plastik nigdy nie stanie się odpadem. Aby zrealizować ten cel, musimy stale przyczyniać się zwiększania poziomu zbiórki i przetwarzania odpadów, w tym przede wszystkim plastikowych. Sprzątanie koryt rzek, ich brzegów oraz najbliższego otoczenie z zalegających tam odpadów to jeden z kroków we właściwym kierunku i przykład dla wielu innych. Nasi pracownicy w ramach wolontariatu właśnie zaplanowali wysprzątanie prawego brzegu Wisły w Warszawie w okolicach naszej siedziby głównej przy placu Konesera. 

Jakie działania podejmuje PepsiCo Polska w kontekście ochrony środowiska?

Nasze długoterminowe plany są określone w strategii pep+. W ostatnich latach zainwestowaliśmy znaczne środki w rozwój czterech istniejących zakładów produkcyjnych oraz budowę piątego. W 2024 roku zainwestowaliśmy w instalacje fotowoltaiczne w czterech naszych zakładach, zajmując powierzchnię 4 hektarów i osiągając moc niemal 6 MWp. W tym roku planujemy zwiększenie ich mocy o kolejne 3 MWp. Oprócz inwestycji we własne źródła odnawialnej energii, stawiamy także na rozwój transportu elektrycznego – zarówno w zakresie aut służbowych naszych pracowników, jak i logistyki. 

Na początku 2025 roku zrealizowaliśmy ważny projekt środowiskowy w naszym zakładzie w Michrowie. Zmniejszyliśmy masę nakrętki i gwintu butelki rPET o 1,2 g. co oznacza, że zredukujemy zużycie plastiku aż o 700 ton rocznie.

System kaucyjny już niedługo ruszy w Polsce

System kaucyjny, który zostanie wprowadzony w Polsce od 1 października 2025 roku, znacząco przyczyni się do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie liczby odpadów trafiających na wysypiska lub spalanych w piecach. Dzięki odzyskowi i ponownemu wykorzystaniu butelek oraz puszek, ograniczymy zużycie surowców naturalnych oraz emisję CO₂. System ten pomoże także w walce z zaśmieceniem przestrzeni publicznych, takich jak parki czy lasy, co pozytywnie wpłynie na estetykę i czystość naszego otoczenia. System kaucyjny nada wartość zużytym opakowaniom, co mam nadzieję, że skutecznie przyczyni się do tego, że zostaną one zwrócone. 

Julian Krzyżanowski, Corporate Affairs Manager, CE