Przywitaj wiosnę z ekoMarzanną i Operacją Czysta Rzeka

Już za kilka chwil przywitamy kalendarzową wiosnę. Topienie Marzanny to jeden z najbardziej znanych polskich zwyczajów. Jak świętować w sposób odpowiedni dla środowiska naturalnego unikając przy tym tworzenia niepotrzebnych śmieci? Jako Operacja Czysta Rzeka po raz kolejny pokazujemy jak przygotować przyjazną dla środowiska Marzannę.

Faktyczna ekoMarzanna to taka, która jest przyjazna środowisku, wykonana z naturalnych materiałów, które ulegną biodegradacji w odróżnieniu od ekomarzanny, wykonanej ze śmieci. 

„Decydując się na tę drugą nadajemy odpadom drugie życie w postaci kukły – eksponatu, np. na wystawę szkolną, jednak w nie powinnismy jej palić ani wrzucać do wody, czyli zgodnie ze zwyczajem topić. Śmieci wciąż pozostają śmieciami nawet w artystycznej formie i stanowią zagrożenie dla zwierząt i wody. Palenie plastikowych odpadów też nie jest ani zdrowe ani przyjazne środowisku. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jak zadbać o tradycję, pozostając w zgodzie z naturą” – mówi Izabela Sałamacha, rzeczniczka Operacji Czysta Rzeka. 

Jak więc przygotować ekologiczą marzannę wg przepisu Operacji Czysta Rzeka?

Wystarczy kilka naturalnych elementów roślinnych takich jak: sitowie, trzcina 🌾 , słoma albo kwitnące trawy, które można uzupełnić zielonymi ozdobami z barwinka 🌱 lub bukszpanu 🌿i połączyć pakułami lnianymi lub sznurkiem konopnym. Dla wzmocnienia konstrukcji warto dodać także odrobinę kleju z mąki i wody. Reszta zależy już tylko od umiejętności manualnych i wyobraźni tworzących marzannę. 

Topienie ekoMarzanny to także dobry pretekst do spaceru, na którym możemy zebrać zalegające nad naszymi rzekami odpady i cieszyć się czystszym, ładniejszym i zdrowszym otoczeniem.
Szczegółowe wskazówki w filmie instruktażowym:

Spotkajmy się nad rzeką, przywitajmy wiosnę i zróbmy coś dobrego!