Spotkajmy się nad Bugiem i Włodawką! Sztab we Włodawie

Jak co roku, przy okazji Operacji Czysta Rzeka we Włodawie będzie się dziać naprawdę wiele. Kierowany przez człowieka – orkiestrę, Konrada Smolińskiego, sztab w nadbużańskim mieście to prawdziwy poligon doświadczalny, którego przedstawicielki i przedstawiciele nie boją się eksperymentować i wypróbowywać nowych metod wspólnego angażowania się dla świata i przyrody – sprawdźmy więc, co jest planowane na najbliższy czas. 

Tak jak w poprzednich latach, w sprzątanie okolicy włączą się funkcjonariusze i funkcjonariuszki z IPA (International Police Assocation). Dzięki kajakom zapewnionym przez p. Mieczysława Omelczuka 15 kwietnia odbędzie się przeprowadzona pod kierownictwem Bożeny Szymańskiej akcja oczyszczania Bugu oraz Jeziora Białego w Okunince. Do włodawskich ochotników i ochotniczek dołączą posiłki z Lublina, Chełma, Parczewa, a nawet odległego podtatrzańskiego Kościeliska – troska o środowisko naprawdę potrafi przyciągać! 

W dbaniu o naturę wiek nie ma znaczenia, dlatego własną akcję specjalną przeprowadzą również uczniowie klasy piątej włodawskiej Szkoły Podstawowej nr 3. Młodzi uczestnicy i uczestniczki mają już doświadczenie zebrane podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi – na pewno przyda się również i tym razem. Dokładna data i miejsce akcji nie są jeszcze znane, jak jednak mówi wychowawczyni klasy piątej, Aleksandra Gołko, szkolna ekipa prawdopodobnie skupi się na brzegach Bugu i Włodawki. 

Sprzątać najbliższe otoczenie można na wiele sposobów – na przykład rowerowo. Okolice Włodawy to kolarski raj z dobrze rozwiniętą infrastrukturą, pięknymi widokami i sprzyjającym komfortowej jeździe ukształtowaniem terenu; w ramach próbnego pilotażu będą one teraz eksplorowane przez rowerową ekipę sprzątającą pod kierownictwem Aleksandry Gołko i Kacpra Czarnoty, znanego także jako dr Przerzutek – strażaka, najlepszego włodawskiego serwisanta, a także człowieka, który pokonał na dwóch kółkach trasę wzdłuż Wisły od jej źródeł do ujścia. 

Dobre chwile warto uwieczniać, co we Włodawie jest możliwe dzięki wsparciu nieocenionego Klubu Fotograficznego RONDO, którym opiekuje się Paweł Piędzio. Podobnie jak w poprzednich edycjach, również w 2023 roku uzbrojone w aparaty osoby z klubu wyruszą na wszystkie akcje, aby utrwalić ich przebieg w specjalnych fotoreportażach. Jeśli chcielibyście zobaczyć, jak wyglądają włodawskie działania, możecie być spokojni – naszym fotograficznym specjalistom nie umknie żaden ważny szczegół!    

Wszystko to nie byłoby osiągalne, gdyby nie stałe wsparcie prawdziwego centrum dowodzenia, czyli Włodawskiego Domu Kultury. Po raz kolejny nasza lokalna placówka zamieni się w strategiczne i logistyczne serce sztabu. To w WDK będziemy dystrybuować niezbędne materiały oraz koordynować aktywności – ośrodek przeprowadzi również własną, przewidywaną na 15 kwietnia, otwartą akcję sprzątania nad Bugiem i Włodawką. Chętnych jest tak wiele, że będziemy delegować zadania – mówi pracownica WDK, Malwina Mazurkiewiczswoje osobne akcje podejmą m.in. włodawscy seniorzy, oddział Polskiego Czerwonego Krzyża oraz świetlica środowiskowa. Oczywiście mogą liczyć na naszą pełną pomoc.  

Włodawski Dom Kultury ugości nas także podczas zaplanowanego na 15 kwietnia uroczystego finału. Spotkamy się na projekcji filmu dokumentalnego o rzekach, a także na koncercie duetu Szpetni. Brzmi intrygująco? Tym bardziej warto do nas dołączyć. 

Podsumowując – będzie się działo.  Do zobaczenia nad rzeką