O INICJATYWIE
Koordynatorzy projektu “Wisła Stories” to Fundacja Czysta Rzeka oraz firma OTCF S.A., właściciel marki 4F.
Celem projektu “Wisła Stories” jest kształtowanie wrażliwości ekologicznej, uważności na przyrodę oraz postaw przyjaznych środowisku naturalnemu wśród młodzieży szkolnej. Inicjatywa jest skierowana do uczniów pięciu szkół podstawowych i społeczności lokalnych wybranych miejscowości.
W ramach “Wisła Stories” odbędzie się 5 akcji sprzątania okolic Wisły oraz spotkania autorskie z Szymonem Opryszkiem – niezależnym dziennikarzem, który odbędzie 5 rozmów z działaczami i miłośnikami Wisły, na podstawie których powstanie reportaż dotyczący życia najdłuższej rzeki w Polsce, stanu jej wody, historii i przyszłości.
Podczas pięciu spotkań nad Wisłą, uczestnicy programu będą mogli zaprzyjaźnić się z rzeką i jej otoczeniem, poznają historię najdłuższej rzeki w Polsce oraz wpływ człowieka na jej środowisko.
Wisła Stories - AKCJE SPRZĄTANIA
Akcje sprzątania w ramach projektu “Wisła Stories” odbędą się w pięciu miastach Polski:
1. Krakowie (11.05.)
2. Niepołomicach (13.05.)
3. Józefowie nad Wisłą (woj. lubelskie) (15.05.)
4. Warszawie (27.05.)
5. Płocku (28.05.)
W akcjach sprzątania wezmą udział lokalne społeczności, uczniowie szkół podstawowych oraz Changemakerzy i Changemakerki (przedstawiciele firmy OTCF S.A.) i członkowie Sztabu Głównego Operacji Czysta Rzeka. Przed każdą akcją sprzątania odbędzie się warsztat o tematyce ekologicznej.
WIEŚCI Z AKCJI TERENOWYCH
Zakończenie projektu Wisła Stories w Płocku
We wtorek 28 maja odbyła się ostatnia, piąta akcja sprzatania w ramach projektu Wisła Stories. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Płocku posprzątali brzegi Wisły w okolicach Zalewu Sobótka. Udało się zebrać aż 31 worków śmieci! Akcję
Akcja sprzątania w Warszawie
27 maja odbyła się czwarta akcja sprzątania w ramach projektu Wisła Stories. Wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 366 im. Jana Pawła II, posprzątaliśmy brzegi Wisły w stolicy. Udało się nam zebrać 8 worków odpadów. Spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiego omówienia
Sprzątamy Wisłę w Józefowie nad Wisłą!
Trzecia z pięciu zaplanowanych akcji w ramach projektu Wisła Stories miała miejsce 15 maja w malowniczo położonym Józefowie nad Wisłą na Lubelszczyźnie. W sprzątaniu wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół w Józefowie nad Wisłą. Akcja sprzątania rozpoczęła się o godzinie 9:00.
Wisła Stories w Niepołomicach
13 maja odbyła się druga akcja sprzątania z cyklu Wisła Stories. Wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 im. Włodzimierza Puchalskiego posprzątaliśmy brzegi najdłuższej z polskich rzek. Akcja sprzątania rozpoczęła się o godzinie 11:30. Dzielni wolontariusze uprzątnęli z terenów nadrzecznych
Otwarcie projektu Wisła Stories w Krakowie – pierwsza akcja sprzątania
Za nami pierwsza akcja z cyklu Wisła Stories. W sobotę 11 maja spotkaliśmy się z krakowskimi uczniami, ich rodzicami oraz przedstawicielami firmy OTCF S.A. – właściciela marki 4F – nad Wisłą w Krakowie. Pogoda nam nie dopisywała, ale ani trochę
koordynatorzy projektu
Koordynator programu
Organizacja pozarządowa bazująca na 5-letnim doświadczeniu przeprowadzania akcji społecznego sprzątania rzek i terenów zielonych pod nazwą „Operacja Czysta Rzeka”, wychodząca szerzej z projektami edukacyjnymi i społecznymi. Fundatorem Fundacji Czysta Rzeka jest 5 Strona Sp. z.o.o – wydawca czasopisma „Kraina Bugu”.
partner główny programu
Polska marka odzieży i akcesoriów sportowych, należąca do spółki OTCF. Oferuje produkty zarówno do treningu jak i codziennego noszenia. Od 2008 roku współpracuje z Polskim Komitetem Olimpijskim, przygotowując stroje startowe i reprezentacyjne na igrzyska letnie oraz zimowe. Projekt Wisła Stories realizowany jest w ramach strategii zrównoważonego rozwoju 4F Change.
partner programu
Radio Ocean to podcast trójki przyjaciół, którzy dyskutują o codziennych tematach z różnych perspektyw. W każdym odcinku poruszamy ważne kwestie społeczne i kulturalne, inspirując słuchaczy do refleksji. Audycje dostępne na Spotify, aktualności związane z Radiem znajdziecie na Instagramie: oceanradio.pl
Wojciech Wieroński
Członek Zarządu OTCF SA i Fundacji 4F Pomaga
Ważnym obszarem działania w OTCF S.A na rzecz społeczeństwa jest współpraca z organizacjami, które nie tylko działają w zakresie ochrony środowiska, ale inwestują w rozwój młodych pokoleń – budują świadomość oraz edukują w kwestii zmian klimatycznych. Podejmujemy szereg lokalnych działań, inicjatyw oraz współpracujemy na tym poziomie z różnymi organizacjami po to, aby budować społeczności wokół ważnych społecznie tematów. Właśnie taką organizacją jest Fundacja Czysta Rzeka – wpływa na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia.
DANIEL PAROL
Operacja Czysta Rzeka
Przez 6 edycji Operacji Czysta Rzeka zebraliśmy ponad 1000 ton śmieci, zrzeszyliśmy grono 50000 wolontariuszy, posadziliśmy ponad 11200 drzew. Każdego dnia pracujemy na rzecz budowania świadomości obywatelskiej. Działamy tu i teraz, ale myślimy także o przyszłych pokoleniach – dlatego chcemy przekazywać dobre nawyki, rzetelną wiedzę i odpowiedzialność za środowisko. Najlepiej zrobić to w praktyce. W ramach projektu “Wisła Stories” pragniemy uwrażliwić dzieci, młodzież i lokalne społeczności na przyrodę. Spotykając się w pięciu miejscach nad najdłuższą z Polskich rzek, wspólnie zadbamy o środowisko naturalne.
Szymon Opryszek
Szymon Opryszek (ur. 1987) – niezależny reporter z Krakowa, absolwent Polskiej Szkoły Reportażu i pierwszej edycji Szkoły Ekopoetyki, podejmuje tematy praw człowieka, kryzysu klimatycznego i migracji. Zdobywca prestiżowej nagrody Pióro Nadziei Amnesty International 2021 za cykl reportaży „Moja zbrodnia to mój paszport” o drodze śladami migrantów z Bliskiego Wschodu, przez Białoruś aż do Polski. Za ten sam cykl został nagrodzony przez jury konkursu festiwalu literackiego im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej w Świdwinie oraz nominowany do m.in. nagród Grand Press, nagrody im. Bolesława Prusa oraz konkursu reporterskiego Festiwalu Wrażliwego. Jako reporter pracował w Afryce, na Kaukazie i Ameryce Łacińskiej. Finalista Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego Fundacji „Herodot” (2017) i nominowany do stypendium dziennikarskiego przyznawanego przez jury Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej (2015). Wspólnie z Marią Hawranek wydał książki Tańczymy już tylko w Zaduszki (Wydawnictwo Znak, 2016, wyróżnienie w kategorii „książka reportażowa” w konkursie na najlepsze publikacje turystyczne) oraz Wyhoduj sobie wolność (Wydawnictwo Czarne, 2018).
Problemy zanieczyszczenia wody, a także zmniejszającej się dostępności do jej zasobów są Szymonowi szczególnie bliskie. Dowodem na to jest reporaż „Woda. Historia pewnego porwania”, wydany pod patronatem 4F Change. Książka opowiada o tym, jak kryzys wodny może wpływać na rozwój konfliktów zbrojnych i migracji. Współpraca Szymona z firmą OTCF S.A. rozpoczęła się od zorganizowania edukacyjnego webinaru na temat wody, kryzysu, wpływu branży odzieżowej na zasoby wodne. To był tylko mały krok do szerszej współpracy – 4F Change wsparło podróż Szymona do Iraku w celu zbierania materiałów do książki (finansowo i produktowo) i nawiązując współpracę z Wydawnictwem Poznańskim objęło patronatem książkę. Dziś Szymon zasila szeregi Changemakerów i wpiera na stałe strategię 4F Change.